چرا چراغ چک خودرو روشن می‌شود؟

چراغ چک خودرو

۵ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک خودروهای امروزی

روشن شدن چراغ چک خودرو یکی از جنبه‌های گیج کننده و ناامید کننده برای صاحبان وسیله نقلیه می‌باشد. چرا که در این حالت چراغ سنسور مشاهده می‌شود که هیچ اطلاعاتی درباره مشکل خودرو و مورد نظر ارائه نمی‌دهد که این اتفاق مانند گریه کردن نوزادی که دلیل اصلی آن مشخص نیست.

چه کاری باید کرد

این مقاله به منظور آشنایی بیشتر شما مخاطبان عزیز، دلایل اصلی روشن شدن چراغ چک خودرو و اقداماتی که باید قبل از رفتن به تعمیرگاه و پرداخت هزینه انجام دهید را بررسی می‌نماید.

زمانی که ماشین شما شروع به دود کردن نماید و یا کاملا از حرکت بایستد، باید به یک تعمیرکار حرفه‌ای مراجعه کنید تا آنها یک بررسی اجمالی روی ماشین شما انجام دهند. شاید با استفاده از دیاگ متوجه علت روشن شدن چراغ چک موتور بشوند. بهتر است قبل از رفتن نیز تماس بگیرید و اطمینان حاصل کنید که آنها قطعات مربوط به خودرو و مدل ماشین شما و یا توان بررسی آن را دارند. زیرا برخی ماشین‌ها دارای قطعات کامپیوتری خاصی هستند.

هنگامی که شما در تعمیرگاه هستید، تعمیرکار یک کامپیوتر کوچک را به زیر داشبورد وصل می‌کنند. این کامپیوتر کوچک به سیستم کنترل اصلی خودرو وصل می‌شود و اطلاعات وضعیت سلامت خودرو را دریافت می‌کند. در نتیجه با بررسی اطلاعات دریافتی می‌توان متوجه شد که چه اتفاقی برای ماشین شما افتاده است. گاهی مواقع علت روشن شدن چراغ چک موتور فقط خطای سنسور می‌باشد که در این حالت نیاز به تعمیر یا تعویض وجود ندارد.

چراغ چک

معمولاً دلایل زیر سبب روشن شدن چراغ چک خودرو می شود که رفع مشکل چند مورد آن، به وسیله خود شما کار دشواری نیست. در ادامه نگاهی به این موارد خواهیم داشت.

۵ علت رایج روشن شدن چراغ چک خودرو

 1. تعویض سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن بخشی است که نسبت اکسیژن موجود در گازهای خروجی اگزوز را کنترل می‌کند. یک سنسور معیوب به این معنی است که داده‌های مناسب را به رایانه ارائه نمی‌دهد و باعث کاهش مسافت پیموده شده نسبت به سوخت مصرف شده می‌باشد. اکثر خودروها بین دو تا چهار سنسور اکسیژن دارند.

دلیل بروز این مشکل: با مرور زمان، حسگر در خاکستر حاصل از دود پوشیده شده و توانایی‌اش را برای تخمین مخلوط اکسیژن و سوخت از دست می‌دهد. یک حسگر معیوب نه تنها مسافت پیموده شده نسبت به سوخت مصرفی را کاهش می‌دهد، بلکه باعث افزایش میزان انتشار سوخت خام نیز می‌شود.

راه حل: تعویض نکردن به موقع سنسور اکسیژن خراب در نهایت منجر به داشتن یک مبدل کاتالیستی از هم پاشیده می‌شود که می‌تواند هزینه‎ای گزاف داشته باشد. با این حال ارجاع به موقع خودرو به تعمیرگاه و با هزینه‌ای بسیار کمتر می‌توان این مشکل را برطرف کرد. جایگزین کردن سنسور اکسیژن در اتومبیل‌ها به وسیله دفترچه راهنمای تعویض برای دارندگان خودرو بسیار آسان می‌باشد. در نتیجه اگر اطلاع دارید که سنسور اکسیژن در کجای خودرو قرار گرفته است، فقط باید آن را باز نموده و با سنسور جدید جایگزین نمائید.

 1. درپوش باک محکم بسته نشده یا معیوب است

شاید پیش خود تصور داشته باشید که درپوش باک چیز زیاد مهمی نباشد ولی در واقعیت این گونه نیست. وقتی که درپوش باک محکم بسته نشده و یا دارای ترک خوردگی باشد، سوخت داخل باک بخار شده و می‌تواند کل سیستم سوخت رسانی را دچار مشکل نماید.

دلیل بروز این مشکل: اگر کد خطای دستگاه، مربوط به درپوش باک خودرو باشد، نشان دهنده محکم بسته نشدن یا خراب بودن درپوش باک و شاید هم جا گذاشتن درپوش باک در پمپ بنزین باشد.

راه حل: اگر متوجه شدید که چراغ چک خودرو شما روشن شده و ماشین شما به اندازه کافی شتاب و توان حرکت ندارد اولین گزینه‌ای که باید بررسی شود درپوش باک سوخت خودرو می‌باشد. پس باید دوباره درپوش را باز کنید و ببندید و از سالم بودن و نداشتن ترک خوردگی احتمالی اطمینان حاصل کنید. دوباره رانندگی کنید و ببینید آیا چراغ چک موتور خاموش می‌شود یا خیر؟ معمولا می‌توانید درپوش باک خودرو را در فروشگاه قطعات خودرو با هزینه‌ای ناچیز خریداری نمائید. تمام کارهایی که برای رفع این مشکل نیاز دارید این است که درپوش کهنه را با جدید عوض کنید. با انجام این کار مشکلات احتمالی در این باره را رفع خواهید کرد و همچنین نسبت مسافت طی شده به سوخت مصرفی را بهبود خواهید بخشید.

 1. مبدل کاتالیستی را عوض کنید

مبدل کاتالیستی برای کاهش گازهای سمی خروجی از اگزوز اتومبیل کاربرد دارد. به‌ گونه‌ای که منو کسید کربن و سایر مواد مضر که از موتور خارج می‌شوند را به ترکیبات بی ضرر تبدیل می‌کند. اگر مبدل کاتالیستی شما شکسته شده باشد باعث می‌شود تا نسبت مسافت طی شده با سوخت مصرفی همخوانی نداشته باشد یا این که هر چقدر پدال گاز را فشار دهید، شتاب و سرعت بیشتری احساس نکنید این مشکل هم می‌تواند عاملی باشد که چراغ چک خودرو شما روشن شود.

اگر سرویس‌های دوره ای انجام بدهید، اصولا دچار این مشکل نخواهید شد.

راه حل: اگر فرآیند مبدل کاتالیستی خودرو به طور کامل صورت نپذیرد، در نهایت اتومبیل شما قادر به درست کار کردن نخواهد بود و در نتیجه نسبت مسافت پیموده شده به سوخت مصرفی شما نیز به طور وحشتناکی بالا خواهد رفت. بنابراین باید سعی کنید که در صورت مشاهده این مشکل آن را حل نمائید. هزینه این تعمیر بالا است و در صورتی که خودتان یک تعمیرکار باتجربه نباشید قادر به تعویض و رفع این مشکل نخواهید بود.

چراغ چک

 1. تعویض سنسور جریان هوا

سنسور جریان هوا میزان مناسب سوخت بر اساس میزان هوایی که به داخل موتور پمپاژ می‌شود را به کامپیوتر خودرو اعلام می‌کند. تنها یک ایراد مختصر در این سیستم باعث افزایش میزان انتشار آلاینده‌ها می‌شود. از طرفی این اشکال می‌تواند منجر به از کار افتادن خودرو نیز شود.

دلیل بروز این مشکل: خراب شدن سنسور جریان هوا به دلیل نصب بد فیلتر هوا یا عدم تعویض فیلتر هوا به مدت طولانی می‌باشد. بنابراین باید حداقل سالی یک بار فیلتر هوا را تعویض نمائید تا از خراب شدن و افت کارآیی سنسور جریان هوا جلوگیری کنید.

راه حل:  از لحاظ تئوری می‌توانید چند هفته یا حتی چند ماه با یک سنسور معیوب جریان هوا رانندگی کنید. اما با مرور زمان متوجه خواهید شد که نسبت سوخت مصرف شده اتومبیل شما با مسافت‌های طی شده تناسب ندارد که این اتفاق در ادامه باعث از کار افتادن خودرو خواهد شد. تعویض سنسور کار نسبتاً ساده‌ای است ولی ترجیحاً تعویض آن را به عهده یک متخصص و مکانیک واگذار نمائید.

 1. تعویض شمع ها و وایرها

به وسیله شمع‌های تعبیه شده در محفظه احتراق موتور، هنگام فشردگی بخار بنزین در انتهای سیلندر، جرقه‌ای از انتهای شمع ساطع شده و باعث انفجار بنزین و حرکت موتور می‌گردد. زمانی که این اتصال برقرار نشود جرقه‌ای نیز توسط شمع‌ها تولید نخواهد شد. هنگامی که این اتفاق رخ دهد، شتاب کاهش یافته ماشین را احساس خواهید کرد.

دلیل بروز این مشکل: شمع‌های استفاده شده در اتومبیل‌ها تا قبل از سال ۱۹۹۶ می‌بایست هر ۳۵٫۰۰۰ الی ۴۵٫۰۰۰ کیلومتر تعویض شوند، اما در خودروهای امروزی شمع‌ها ممکن است تا بیش از ۱۶۰٫۰۰۰ کیلومتر احتیاج به تعویض نداشته باشند. با این تفاسیر شمع‌ها و وایرها به مرور زمان خراب می‌شوند و در این خصوص کاری از دست ما بر نمی‌آید.

راه حل: برای رفع این مشکل، باید شمع جدید تهیه و جایگزین نماید. این آسان‌ترین و ارزان‌ترین راه ممکن برای کار کرد بهتر ماشین شما می‌باشد. با بالا زدن کاپوت می‌توانید به وایر شمع و شمع‌ها دسترسی پیدا کنید. این فرآیند به  اندازه کافی راحت و آسان است که بعضی از مالکین خودشان اقدام به تعویض شمع‌های اتومبیل حتی در محوطه پارکینگ محل سکونت خود می‌نمایند.

[تعداد: 16   میانگین:  3.1/5]

20 دیدگاه برای “چرا چراغ چک خودرو روشن می‌شود؟

 1. علی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  چراغ چک تنها در صورتی روشن میشود که ecu اطلاعات غیر متعارف از سنسور ها دریافت کند.درب باک بنزین خودروها مجهز به سنسور نیستند و نهایتا در خودروهای پیشرفته از طریق یک تک سیم میتواند اطلاعات باز یا بسته بودن خود را پشت صفحه آمپر به راننده نشان دهد
  ولی به هیچ عنوان باعث روشن شدن چراغ چک نمیشود.زیرا چراغ چک تنها ایرادات موتور و گیربکس را نشان میدهد

  • گروه رگلاژ گفته:

   علی عزیز
   ممنون از نقطه نظر فنی که اعلام کردید.
   فشار بخار ایجاد شده در باک به پمپ بنزین کمک می کند تا راحتتر بنزین را پمپ کند. حالا اگر در باک خراب باشد این فشار بخار از بین می رود و در نتیجه کار پمپ بنزین سخت میشود و احتمال دارد بعد از یک مدت خراب شود.در نتیجه در بعضی از خودرو ها سنسوری گذاشته می شود تا به محض اینکه مشکلی در درب باک ایجاد شد، به عنوان یک خطر برای سیستم موتور تلقی شود تا پمپ بنزین دچار آسیب نشود

 2. مهدی گفته:

  سلام. چرا توی ماشین های خارجی، مخصوصا ماشین آمریکایی برای در باک سنسور دارن و اگه خراب باشه یا شل بسته شده باشه، چراغ چک روشن میشه.

 3. حسین گفته:

  با سلام خدمت دوستان عزیز. من ی ماشین پراید یورو ۴ مدل ۹۷ دارم .ماشینم رو گاز سوز کردم .از زمانی ک ماشین رو گاز سوز کردم زمانی ک روی گاز میزنم ماشین رو چراغ چک من روشن میشه .ولی در حالتی ک روی بنزین هستش چراغ چک خاموش هست .بر روی آن هم شبیه ساز نصب کردم ولی باز هم چراغ چک روشن شد .میشه من رو راهنمایی کنید .ممنون از شما

  • هژار باقری گروه رگلاژ گفته:

   سلام
   خودروهای یورو۴ چون ۲ سنسور اکسیژن دارند وقتی به صورت دستی گاز سوز میشن این مشکل رو دارند،برای رفع ایراد میتونید سنسور اکسیژن دوم رو از مدار خارج کنید و ecu را فلش کنید و برنامه یورو ۲ برای آن دانلود و پیکربندی کنید.

 4. رضا گفته:

  با سلام
  ماشین من پژو ۴۰۵ slx tu5 مدل ۹۷ هست
  چراغ چکش روشن میشه فلیتر هوا نو انداختم
  خطای شمع نشان میداد شمع ها را هم نو انداختم بازهم چراغ چک همچنان روشن است
  ماشین هنوز گارانتی دارد
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  ضمن اینکه درب باکش هم سالم است

  ا

 5. شهیدی گفته:

  سلام جناب مهندس بنده جک اس ۵ دنده دارم چراغ چک روشنه کاتالیستم سالمه چیکار کنم در تبریز به کجا مراجعه کنم

 6. محمد گفته:

  سلام و عرض خسته نباشد پژو پارس tuv من که مدل ۹۴ است بعضی اوقات چراغ چک آن روشن می شود و هیچگونه تغییری تا کنون در زمینه خاموش شدن و یا ریپ زدن و کاهش گاز زدن رخ نمی دهد آیا امکان دارد مشکلی برای موتورو یا سایر قسمتهای آن پیش آمده باشد

 7. یاسر گفته:

  سلام من یک خودرو پروتون جن ۲ دارم چند وقتی است ک چراغ چک خودرو زمانی که از دنده ۲ به ۳ و حتی ۳ به ۴ میروم چراغ چک روشن میشود و تا زمانی که خودرو را خاموش نکنم روشن است ایراد چیست?

 8. عارف گفته:

  سلام من۲۰۷دارم چراغ چک روشنه وکلی لوازم وسنسورعوض کردم چراغ چک خاموش میشه بازفرداش روشن میشه ویه خطای دگه میده
  جدیداخطای نرم افزاری میدی دانلودزدم ولی بازم درست نشد.مکانیکها موندن توش حتی نمایندگی هم نتونست درست کنه
  مشکل چیه؟

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام عارف عزیز
   برای عیب یابی دقیق باید خودرو تست و بررسی شود اما بنا به گفته های شما احتمالا ایسیو ایراد داشته باشد که توصیه می شود با یک ایسیو سالم تست کنید.
   برای رزرو تعمیرگاه با شماره۸۸۸۰۷۵۱۷ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید همکاران ما در خدمتتان هستند.

 9. عباسی گفته:

  سلام و خسته نباشید
  من یه پراید یورو۴ مدل ۹۴ دارم
  دور موتور و دور کیلوتر در حال حرکت یهو از کار میفتن و بعد چند ثانیه باز برمیگردن سر جا و این روند دائما تکرار میشه
  در ضمن چراغ چک هم روشنه ولی دیاگ هیچ خطایی رو نشون نمیده؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک