چرا ماشین گران می‌شود؟

قیمت خودرو

چرا ماشین گران می‌شود؟ 

در ایران هر اتفاقی که می‌افتد ماشین گران می‌شود. هیچ چیز هم جلودارش نیست. قیمت خودرو در برخی مقاطع افت می‌کند اما با کوچکترین تکانه باز هم بالا می‌رود.

کارشناسان یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت خودرو را رشد نقدینگی در کشور و عدم اطلاع از شرایط آینده می‌دانند. اقتصاد ناپایدار ایران ثابت کرده پول نقد بدترین دارایی ممکن است و سرمایه گذاری در مباحث کارآفرینی بازدهی چندانی ندارد. به همین دلیل مردم به بازار خودرو هجوم آورده‌اند تا ارزش پول‌هایشان را حفظ کنند. عرضه در بازار خودرو نیز به دو صورت انجام می‌شود یکی توسط خودروساز است که به تازگی قطره‌چکانی و شدیدا بی برنامه شده و دیگری مربوط به بازار آزاد است با بی ضابطگی‌ها و دلال بازی‌های خاص خودش.

پس یکی از دلایل اصلی گرانی خودرو را می‌توان تقاضای کاذب به عنوان عاملی برای عدم تناسب عرضه و تقاضا و به تبع آن تصمیم‌گیرنده شدن بازار خودرو و دلالان برای قیمت‌گذاری دانست. جایی که رفتارهای غیرکارشناسی و تخلفات مختلف در قیمتگذاری مشهود است و مشتری حقیقی به ناچار در غیبت خودروسازان باید جور این ماجرا بکشد.

نقش پررنگ اقتصاد

در حقیقت نقش اقتصاد در این مسیر پررنگ‌تر از بسیاری از مسائل دیگر خود را نشان می‌دهد و نتیجه داستان می‌شود فشار مضاعف بر خودروسازان، خریداران حقیقی و در حقیقت مردم. در بازار امروز خودرو ایران اگر کسی یک ماشین را برای استفاده روزمره و نه دلالی و کسب سود از بازار آزاد خریداری کند در واقع قیمتی چند برابری حاصل از سوداگری بازار را پرداخت می‌کند.

امیدواریم روند عرضه در سال آینده بهبود پیدا کند و سبب تعدیل نسبی قیمت‌ها شود. همانطور که ذکر شد در حال حاضر بخش عمده‌ای از تقاضاها کاذب بوده و به سبب نگرانی از آینده پیش‌بینی می‌کنند که خودرو خود را امسال خریداری کرده تا ارزش پول خود را در سال ۱۳۹۸ حفظ کنند و بتوانند خودرو را با قیمت بالاتری به فروش برسانند.

به نظر می‌رسد با ورود نهادهای حکومتی به ماجرای خودرو و کنترل قیمت‌ها با کنترل عرضه و از میان بردن بخشی از تقاضای کاذب با سهمیه بندی نام‌نویسی و ثبت نام خودرو صفرکیلومتر سال آینده سال خوشی برای دلالان بازار خودرو نباشد و این بازار آرام آرام تا نیمه دوم سال ۹۸ خاصیت جذب کاذب سرمایه خود را از دست بدهد.

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار