چگونه در معاینه فنی خودرو مردود نشویم؟

چگونه در معاینه فنی خودرو مردود نشویم؟

معاینه فنی خودرویتان با یکبار مراجعه دریافت کنید

معاینه فنی سالانه یکی از مسائل مهم و در عین حال وقت گیر در مورد خودرو است. همواره مالکان خودروهای با عمر بالاتر از ۵ سال را درگیر خود می‌کند. یک بخش از این کار بازرسی در تعمیرگاه پیش از معاینه فنی خودرو است. تا موارد معیوب بررسی و تعمیر شده و از اتلاف وقت و عمر گرانمایه جلوگیری شود. پس اگر علاقه مند به صرفه جویی در وقت و هزینههای خود هستید، راه حل این است که خودتان یک بررسی کلی از خودرو داشته باشید. و تعمیرات اولیه لازم را قبل از مراجعه به مکانیک انجام دهید.

در این مقاله به بررسی مواردی می پردازیم که می‌توانید قبل از مراجعه به تعمیرگاه و معاینه فنی آنها را بررسی کنید.

گرفتن معاینه فنی

  • شیشه جلو اتومبیل

به دنبال ترک و پریدگی روی شیشه جلوی اتومبیل و شل شدن واشر دور آن بگردید. در صورت مشاهده به دنبال رفع آنها باشید؛ زیرا این موارد به عنوان خطرات ایمنی در نظر گرفته می شوند. به این ترتیب، مجبور نیستید وقت خود را صرف مرجوعی در بازرسی معاینه فنی کنید.

با تایرهای قدیمی و فرسوده، به شما اجازه بازرسی ایمنی را نمی دهند. نوار نشانگر سایش در تایرهای خود را بررسی کنید. اگر میزان سایش به آن حد بالایی رسیده باشد، قبل از بازرسی ایمنی تایرهای قدیمی را تعویض کنید. بررسی ایمنی خودرو شامل وضعیت تایر یدکی نیز می شود ، بنابراین آن را نیز بررسی کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که تایرهای خودروی شما همگی یک سایز و یک مدل باشند.

  • عملکرد چراغ‌ها

در این بخش به بررسی چراغ‌های جلو اشاره داریم، یک بازرسی ایمنی برای اطمینان از این که همه چراغ های جلوی خودرو شما در شرایط مناسب کار می کنند. پس از چراغ های جلو این بازرسی شامل چراغ های نور پایین و بالا، چراغ‌های خطر/اضطراری (جلو و عقب)، چراغ های راهنما (جلو و عقب)، چراغ های جانبی و چراغ های ترمز و نیز کلید چراغ های صفحه آمپر است.

  • عملکرد ترمز بسیار مهم برای معاینه فنی

بدیهی است که ترمزهای یک خودرو از مهمترین ویژگی های ایمنی در خودرو هستند. اگر در پروسه معاینه فنی مکانیک متوجه شود که ترمزها فرسوده شده یا به درستی کار نمی کنند، خودرو شما معاینه فنی نخواهد گرفت. قبل از معاینه فنی حتما آنها را چک کنید و اگر لازم بود لنت‌های ترمز خود را تعویض کنید تا به بهبود عملکرد و سرعت ترمزها کمک کنید. این مورد از معاینه فنی خودرو شامل ترمز دستی یا پایی نیز می شود. در طی معاینه فنی، مکانیک ترمز دستی را فعال کرده و خودرو را در دنده قرار می دهد تا ببیند آیا خودرو در محل ثابت قرار می گیرد یا نه؟

تعمیرکار تمام اجزای سیستم فرمان خودرو شما را بررسی می کند. اگر مشکلی مانند یک قطعه شل یا شکسته یافت شود آن را به شما اطلاع می دهد. گزارش می دهد که کدام قسمت برای اخذ معاینه فنی باید اصلاح شود. اگر مشکلات اندکی از لحاظ هم ترازی وجود داشته باشد قابل چشم پوشی است اما مسائل جدی تر هم ترازی فرمان باید در اولین فرصت اصلاح شود.

  • عملکرد کمربند ایمنی

کارآیی درست و راحت کمربند ایمنی از اصلی ترین قواعد دریافت معاینه فنی خودرو است، این مساله هم برای صندلی عقب و هم صندلی جلو صدق می کند، بنابراین مطمئن شوید که این مورد را نیز بررسی می کنید.

  • نشت مایعات

نشت هر گونه مایعات که منجر به خطر جدی و حادثه برای شما، مسافرین یا سایر رانندگان شود، یک مسئله مهم برای مکانیک ها در معاینه فنی است. اگر خودرو شما هیچ نشتی نداشته باشد، الزاما به معنی دریافت معاینه فنی نیست. دریافت معاینه فنی به معنی نگاهی کلی به تمام موارد و اجزای خودرو است. به عنوان مثال، اگر اگزوز شما به زمین کشیده میشود و یا توسط یک سیم و یا طناب در جای خود نگه داشته شده است تا زمان تعمیر آن معاینه فنی دریافت نخواهید کرد.

به یاد داشته باشید وجود پروسه معاینه فنی به منظور ایجاد اطمینان خاطر در شماست تا در حین رانندگی و یا سفر برای خودتان و سرنشینان حادثه ای رخ ندهد. بنابراین، بازرسی ایمنی را جدی بگیرید.

ویدیو چگونه در معاینه فنی خودرو مردود نشویم؟ را در این لینک ببینید.

نکته: در پایان توصیه می‌شود چنانچه مهارت لازم در عیب‌یابی و باز و بست قطعه ندارید، از دستکاری قطعات حساس خودرو خو‌دداری کنید.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت و چت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن رزرو کنید”

[تعداد: 25   میانگین:  4/5]

2 دیدگاه برای “چگونه در معاینه فنی خودرو مردود نشویم؟

  1. یوسف منافزاده گفته:

    بنام خدا
    با سلام و درود بر کارکنان محترم رگلاژ ، لطفا در صورت امکان به سوالم جواب بدهید تا مشکلم رفع شود من کلید شیشه گرمکن عقب سمند موتور ملی را میزنم صدای تق از ccn ماشین میاد ولی کلید عمل نمیکند چراغ آن نیز روشن نمیشود آیا برق ندارد صد در صد میدانم که المنت آن قطعی ندارد آیا کلید و یا رله میتواند خراب شده باشد فیوز بررسی و تعویض گردید باز کار نکرد با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک