کارکرد s5 بخش اول

دفترچه راهنما خودرو-نمای جلو داشبورد جک S5

کارکرد s5 بخش اول

نمای جلو داشبورد جک S5

(فصل دوم دفترچه راهنما جک اس ۵ بخش اول)

نمای جلو داشبورد جک S5

نمای جلو داشبورد جک S5

۱- دکمه تنظیم آینه بغل

۲- دکمه تنظیم روشنایی

۳- دکمه تنظیم ارتفاع نور چراغ

۴- دکمه بالابر شیشه

۵- دکمه قفل درب مرکزی

۶- دکمه قفل بالابر شیشه

۷- کلید باز کردن درب موتور

۸- دستگیره آزاد کردن درپوش مخزن سوخت

۹- جعبه فیوز داخلی

۱۰- قفل تنظیم غربیلک فرمان

۱۱- غربیلک فرمان

۱۲- صندلی

نمای جلو داشبورد جک S5

۱۳- صفحه نمایشگر

۱۴- آینه داخلی

۱۵- کلید چراغ اعلام خطر

۱۶- سیستم صوتی

۱۷- سیستم تهویه (ایرکاندیشن)

۱۸- جعبه داشبورد

۱۹- ایربگ و بوق

۲۰- سوییچ استارت

۲۱- فندک

۲۲- ترمز دستی

۲۳- دسته دنده

۲۴- منبع تغذیه خودرو

۲۵- دکمه سیستم ESC

۲۶- دکمه یخ‌زدا

۲۷- دکمه سیستم HDC

۲۸- دکمه کمکی پارک

صفحه نمایشگر ترکیبی جک S5

صفحه نمایشگر ترکیبی جک S5

۱- دورسنج

۲- سرعت‌سنج

۳- نشانگر میزان سوخت

۴- نشانگر دمای مایع خنک کننده موتور

۵- کیلومتر شمار

۶- دکمه تنظیم کیلومتر شمار

با رگلاژ بهترین تعمیرگاه را برای تعمیر خودرو خود رزرو نماید.

دورسنج جک S5

دورسنج جک S5

– دورسنج تعداد دورهای موتور در هر دقیقه را بر حسب rpm نمایش می‌دهد. برای حفاظت موتور خودرو از هرگونه آسیب، آنقدر گاز ندهید که دورسنج وارد محدوده قرمز رنگ شود. نقطه شروع محدوده قرمز رنگ دورسنج، بسته به نوع موتور متفاوت است.

– در صورتی که سرعت خودرو اجازه می‌دهد، هر چه سریع‌تر به دنده بالاتر بروید. بدین وسیله در مصرف سوخت صرفه‌جویی شده و سر و صدای موتور کاهش می‌یابد.

توجه نمای جلو داشبورد جک S5

– بالا رفتن بیش از حد دور موتور منجر به وارد آمدن آسیب شدید خارج از پوشش گارانتی به موتور می‌گردد.

– در دوره آب‌بندی خودرو، با سرعت بالا رانندگی نکنید. دور موتور در این دوران نباید از ۳۰۰۰ دور در دقیقه (rpm) تجاوز کند.

سرعت‌سنج جک S5

سرعت‌سنج جک S5

سرعت‌سنج، سرعت حرکت خودرو را بر حسب کیلومتر بر ساعت نشان می‌دهد.

نشانگر میزان سوخت جک S5

نشانگر میزان سوخت جک S5

– نشانگر میزان سوخت، حجم تقریبی سوخت درون باک را نشان می‌دهد. عدد نشان داده شده هنگامی دقیق است که خودرو در یک جاده صاف در حال حرکت باشد. عقربه نشانگر ممکن است هنگام ترمز کردن، شتاب گرفتن، پیچیدن و یا حرکت بر روی جاده‌های پر دست‌انداز تکان بخورد. با بازگشت به وضعیت پایدار، عقربه از حرکت باز می‌ایستد.

– با قرار گرفتن سوییچ خودرو در وضعیت ON، چراغ نشانگر سوخت فعال می‌شود. هنگامی که نشانگر به محدوده قرمز رسیده و چراغ هشدار سوخت روشن می‌شود، عموما خودرو می‌تواند تا ۵۰ کیلومتر به حرکت ادامه دهد. با این حال رانندگی در وضعیتی که میزان سوخت درون باک بیش از حد پایین است به خودرو آسیب می‌زند. در شرایط این چنینی هر چه سریع‌تر سوختگیری نمایید.

– بعد از پر کردن باک و استارت خودرو، عقربه نشانگر سوخت به آرامی حرکت می‌کند تا میزان سوخت درون باک را نشان دهد.

ظرفیت باک: ۵۵ لیتر

توجه نمای جلو داشبورد جک S5

– از راندن خودرو در وضعیتی که سطح سوخت درون باک بیش از حد پایین است، خودداری کنید. در صورت ادامه رانندگی در این وضعیت، موتور خاموش می‌کند و منبع کاتالیزور اگزوز آسیب جدی می‌بیند.

– لطفا از سوخت بدون سرب با اکتان ۹۳ یا بالاتر استفاده کنید.

نشانگر دمای مایع خنک کننده موتور جک S5

نشانگر دمای مایع خنک کننده موتور جک S5

– این نشانگر هنگامی که سوییچ موتور در وضعیت ON قرار می‌گیرد، دمای مایع خنک کننده موتور را نشان می‌دهد.

– هنگامی که خودرو در وضعیت عادی حرکت می‌کند، عقربه نشانگر باید در موقعیت میانی صفحه نشانگر قرار گیرد. اگر دمای مایع خنک کننده موتور در محدوده قرمز قرار گیرد، چراغ هشدار چشمک زده و نشان می‌دهد که دمای مایع خنک کننده از محدوده مجاز بالاتر رفته است. در این مواقع خودرو را به آرامی به کناره جاده هدایت کرده، موتور را خاموش کنید و حجم مایع خنک کننده موتور و وضعیت تسمه واتر پمپ را بررسی نمایید. در صورتی که سیستم خنک کننده به‌طور صحیح عمل نمی‌کند با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس بگیرید.

– اگر خودرو را تازه روشن کرده‌اید و نشانگر دمای مایع خنک کننده بسیار پایین است، از بالا بردن بیش از حد دور موتور و بارگیری بیش از حد خودرو اجتناب کنید.

– اگر درب‌های خودرو و درب صندوق عقب باز باشند، چراغ نشانگر آن درب روشن می‌شود تا در این مورد به شما هشدار بدهد. بعد از بسته شدن کامل درب، چراغ خاموش می‌شود.

اخطار نمای جلو داشبورد جک S5

هنگامی که موتور بیش از حد داغ است، درب رادیاتور را باز نکنید. در غیر اینصورت مایع خنک کننده در اثر فشار به بیرون پاشیده و منجر به سوختگی می‌گردد. درب رادیاتور را فقط هنگامی که موتور کاملا خنک شده است، باز کنید.

کیلومترشمار جک S5

کیلومترشمار جک S5

کیلومترشمار مقادیر زیر را نمایش می‌دهد:

خط اول: مسافت مورد انتظار تا خالی شدن باک (DTE) یا سرعت متوسط یا مدت زمان حرکت خودرو DTE و سرعت متوسط هر ۱۰ ثانیه به روز می‌شوند.

DTE: مسافتی که خودرو می‌تواند با حجم باک فعلی به حرکت ادامه دهد را پیش‌بینی می‌کند. هنگامی که این میزان کمتر از ۵۰ کیلومتر است به روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌شود. مسافت پیش‌بینی شده بر اساس اطلاعات مصرف سوخت خودرو در چند کیلومتر پیش از محاسبه است و این عدد می‌تواند با تغییر وضعیت ترافیک یا سرعت خودرو تغییر کند.

مدت زمان حرکت خودرو: مجموع مدت زمان حرکت خودرو را در زمان‌هایی که سرعت بالاتر از صفر بوده نشان می‌دهد. بالاترین مقدار قابل نمایش ۹۹ ساعت و ۵۹ دقیقه می‌باشد و پس از رسیدن به این مقدار، سیستم دوباره از صفر شروع به کار خواهد کرد.

توجه نمای جلو داشبورد جک S5

– هنگامی که چراغ هشدار سوخت روشن می‌شود به سرعت سوخت‌گیری نمایید و به عدد نشان داده شده توسط DTE اعتماد نکنید.

– هنگامی که خودرو روی جاده‌های پر دست‌انداز حرکت می‌کند، DTE نمی‌تواند کارکرد طبیعی خود را نشان دهد.

خط دوم: مصرف سوخت لحظه‌ای یا مصرف سوخت میانگین

مصرف سوخت لحظه‌ای: هنگامی که سرعت خودرو کمتر از ۳ کیلومتر بر ساعت است، فقط « —Km 100/L» نمایش داده می‌شود. وقتی سرعت بیشتر یا مساوی ۳ کیلومتر بر ساعت است، مصرف سوخت لحظه‌ای نمایش داده می‌شود. مصرف سوخت لحظه‌ای هر ثانیه بروز رسانی می‌شود.

مصرف سوخت میانگین: هنگامی که سوییچ خودرو در وضعیت ON قرار می‌گیرد (موتور هنوز روشن نشده)، مصرف سوخت میانگین قبلی بر صفحه نمایشگر ظاهر می‌شود. هنگامی که موتور روشن می‌شود، مصرف سوخت میانگین فعلی نشان داده می‌شود. مصرف سوخت میانگین، هر ۱۰ ثانیه بروز رسانی می‌شود. مد در خط دوم کیلومتر شمار، مصرف سوخت میانگین را نمایش می‌دهد.

خط سوم: مسافت‌سنج و مسافت‌سنج سفری

مسافت‌سنج سفری: مجموع مسافت طی شده توسط خودرو از آخرین بار صفر شدن اطلاعات یا جدا شدن الکترود باتری را نمایش می‌دهد. عدد نشان داده شده از صفر تا ۹۹۹/۹ کیلومتر با دقت ۰/۱ کیلومتر خواهد بود. اگر اتصال باتری قطع شود، مقادیر مسافت‌سنج سفری صفر خواهد شد. مسافت‌سنج، مجموع مسافت طی شده توسط خودرو از زمان خروج از خط تولید را نشان می‌دهد که از صفر تا ۹۹۹/۹۹۹ کیلومتر و با دقت ۱ کیلومتر می‌باشد.

تغییر مقادیر نمایشگر جک S5

برای انتخاب هر یک از سه خط اشاره شده در بالا، دکمه تنظیم را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت یا خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت بچرخانید؛ خط انتخاب شده چشمک می‌زند. برای تغییر مقادیر هر خط، دکمه تنظیم را بیش از ۰/۳ ثانیه و کمتر از ۲ ثانیه فشار داده و نگه دارید.

پاک کردن/صفر کردن

– پارامتری که می‌خواهید پاک شده یا صفر شود را انتخاب کرده و دکمه تنظیم را بیش از ۲ ثانیه فشار داده و نگه دارید. مقادیر مربوط به مدت زمان حرکت خودرو، سرعت میانگین، مصرف سوخت میانگین و مسافت‌سنج سفری از این طریق صفر می‌شوند.

– برای صفر کردن مقدار DTE، هنگامی که سوییچ خودرو در وضعیت ON قرار دارد (موتور روشن نیست)، دکمه تنظیم را بیش از ۲ ثانیه فشار داده و نگه دارید.

صفر کردن مسافت‌سنج سفری

۱- اتصال الکترود باتری یا منبع تغذیه را قطع کنید. اگر اتصال الکترود باتری یا منبع تغذیه قطع شود، تمام مقادیر نشان داده شده توسط کیلومترشمار که امکان صفر کردن آنها وجود دارد، صفر می‌شوند.

۲- با استفاده از دکمه تنظیم، مسافت‌سنج سفری را انتخاب کرده و دکمه را بیش از دو ثانیه فشار داده و نگه دارید.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک