کارکرد s5 بخش دوم

دفترچه راهنما خودرو-چراغ هشدار و چراغ نمایشگر جک S5

کارکرد s5 بخش دوم

چراغ هشدار و چراغ نمایشگر جک S5

(فصل دوم دفترچه راهنما جک اس ۵ بخش دوم)

چراغ هشدار و چراغ نمایشگر جک S5

 

۱- چراغ نمایشگر مه‌شکن جلو

۲- چراغ نمایشگر نور بالا

۳- در صورت مجهز بودن (DRL)

۴- چراغ نمایشگر راهنما (راست/چپ)

۵- چراغ هشدار دمای مایع خنک کننده

۶- چراغ نمایشگر مه‌شکن عقب

۷- چراغ هشدار نقص سیستم ترمز و ترمز دستی

۸- چراغ هشدار نقص در سیستم (EPB)

۹- چراغ هشدار پایین بودن سطح سوخت

۱۰- چراغ نمایشگر کمربند ایمنی راننده

۱۱- چراغ هشدار نقص در سیستم فرمان الکتریکی

۱۲- چراغ نمایشگر سیستم (ESC)

۱۳- چراغ هشدار فشار غیرطبیعی تایر

۱۴- چراغ نمایشگر موقعیت کلید

۱۵- چراغ هشدار نقص سیستم کنترل گازهای آلاینده اگزوز

۱۶- چراغ هشدار فشار روغن موتور

۱۷- چراغ نمایشگر کمربند سرنشین جلو

۱۸- چراغ نشانگر سیستم کنترل سرعت یکنواخت

۱۹- چراغ نشانگر ضدسرقت

۲۰- چراغ نشانگر حالت هوشمندی چهار چرخ (Smart 4WD)

۲۱- چراغ هشدار شارژ باتری

۲۲- چراغ نشانگر کارکرد چهار چرخ

۲۳- چراغ نشانگر سیستم ایربگ (SRS)

۲۴- چراغ اعلام نقص موتور

۲۵- چراغ اعلام نقص کامپیوتر گیربکس اتوماتیک (TCU)

۲۶- چراغ نشانگر پدال ترمز

 ۲۷- چراغ نشانگر کنترل در سراشیبی (HDC)

۲۸- چراغ هشدار نقص سیستم (ABS)

۲۹- هشدار نقص در سیستم پایش فشار تایرها

 

چراغ هشدار و چراغ نمایشگر جک S5

نمایشگر چراغ مه‌شکن جلو (سبز)

هنگامی که مه‌شکن جلو روشن باشد، این چراغ نمایشگر روشن می‌شود.

نور بالا (آبی)

این نشانگر قرار داشتن چراغ‌های خودرو در وضعیت نور بالا را نشان می‌دهد و همچنین با فلاش نور بالا اعلام سیگنال هشدار می‌کند.

DRL

این سیستم به شناسایی آسان‌تر خودرو در نور صبحگاهی کمک می‌کند.

چراغ‌های نشانگر راهنما (چپ/راست)

– هنگام تغییر مسیر یا پیچیدن، چراغ نشانگر راهنمای چپ و راست بر روی صفحه نمایشگر روشن و خاموش می‌شود.

اگر چراغ نشانگر روشن و خاموش نشود یا با فرکانس بالا روشن و خاموش شود، به این معناست که سیستم چراغ‌های راهنما از کار افتاده یا دچار مشکل شده است و باید هرچه سریع‌تر برای تعمیر به نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور مراجعه شود؛ در غیر اینصورت رانندگان دیگر متوجه تغییر مسیر خودروی شما نخواهند شد.

با فشردن کلید چراغ اعلام خطر، هر دو نشانگر چراغ‌های راهنما روشن و خاموش شده و خود چراغ‌های راهنما هم روشن و خاموش می‌شوند.

با رگلاژ بهترین تعمیرگاه را برای تعمیر خودرو خود رزرو نماید.

چراغ هشدار دمای مایع خنک کننده

هنگامی که عقربه نشانگر دماسنج به هفتمین درجه می‌رسد، چراغ هشدار روشن شده و بالاتر رفتن دمای مایع خنک کننده از حد مجاز را اعلام می‌کند. در این هنگام شما باید خودرو را متوقف کرده و موتور را خاموش کنید. درب موتور را باز و حجم مایع خنک کننده و وضعیت تسمه واتر پمپ را بررسی کنید. اگر سیستم خنک کننده دچار مشکل شده بود باید با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس بگیرید.

چراغ هشدار مه‌شکن عقب

هنگامی که مه‌شکن عقب روشن باشد، این چراغ نمایشگر روشن می‌شود.

اعلام نقص در سیستم ترمز و ترمز دستی

این چراغ هشدار شامل کارکردهای زیر است:

۱- هنگامی که سوییچ استارت در وضعیت ON قرار می‌گیرد، چراغ هشدار روشن می‌شود تا به شما اخطار دهد که وضعیت ترمز دستی را بررسی کنید. هنگامی که موتور روشن شده و ترمز دستی آزاد است، چراغ خاموش می‌شود. اگر خودرو در شرایطی که ترمز دستی کاملاً آزاد نشده به حرکت در بیاید، ترمز و بخش‌های وابسته به آن آسیب می‌بینند.

۲- اگر با آزاد کردن ترمز دستی و روش نکردن موتور، چراغ هشدار خاموش نشود و یا در هنگام فعالیت موتور، چراغ هشدار مجدداً روشن شود، این به معنای وجود اشکال در سیستم ترمز می‌باشد. در چنین شرایطی شما باید به آرامی پای خود را بر روی پدال ترمز قرار داده و طبیعی بودن وضعیت ترمز را بررسی کنید. اگر وضعیت طبیعی بود، خودرو را به آرامی در کنار جاده متوقف کرده و حجم مایع ترمز را بررسی کنید. اگر حجم مایع ترمز خیلی پایین بود، خودرو را برای بررسی نشتی یا مشکلات دیگر سیستم ترمز به نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان‌ موتور منتقل کنید.

اگر احساس کردید پدال ترمز در وضعیت طبیعی نیست یا برای کاهش سرعت لازم است بیش از معمول به پدال ترمز فشار وارد کنید، برای پایین‌تر آوردن سرعت خودرو به دنده پایین‌تر رفته، خودرو را در کنار جاده متوقف کرده و با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس بگیرید. اگر مجبورید در این شرایط مسیر کوتاهی را رانندگی کنید، لطفاً با سرعت پایین و با دقت زیاد این کار را انجام دهید. اگر به همراه این چراغ، چراغ نقص هم روشن شد، خودرو را برای تعمیر و بازبینی سیستم ABS به نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور منتقل کنید.

هشدار آژیر آزاد نبودن ترمز دستی:

اگر در شرایطی که ترمز دستی کاملاً آزاد نشده، سرعت آغاز حرکت خودرو به ۵ کیلومتر بر ساعت برسد، هشدار ترمز دستی با صدای آژیر ادامه می‌دهد.

اخطار چراغ هشدار و چراغ نمایشگر جک S5

راندن خودرو در شرایطی که سیستم ترمز دچار نقص می‌باشد، بسیار خطرناک بوده و می‌تواند باعث تصادفات شدید و ایجاد جراحات جدی گردد. بنابراین از رانندگی در این شرایط خودداری کنید. اگر مجبور به راندن خودرو در این شرایط در مسافتی کوتاه هستید، لطفا با سرعت پایین و دقت زیاد این کار را انجام دهید.

نقص سیستم ترمز دستی برقی (EPB)

روشن ماندن این چراغ، وجود نقص در سیستم ترمز دستی الکتریکی را نشان می‌دهد. در اینصورت برای بررسی خودرو با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس بگیرید.

چراغ هشدار پایین بودن سطح سوخت

وقتی عقربه نشانگر سوخت به اولین درجه خود می‌رسد، چراغ نشانگر روشن می‌شود. در این وضعیت شما باید هر چه سریع‌تر سوختگیری کنید. اگر چراغ نشانگر روشن شده و عقربه از درجه اول هم پایین‌تر رفته بود، هرچه سریع‌تر خودرو را به نزدیک‌ترین مرکز سوخت‌گیری برسانید. راندن خودرو با سطح سوخت خیلی کم باعث خاموش کردن موتور و آسیب دیدن منبع کاتالیزور می‌گردد.

چراغ نمایشگر کمربند ایمنی راننده

هنگامی که سوییچ از وضعیت LOCK به ON و یا START گردش می‌کند، چراغ نمایشگر کمربند ایمنی راننده روشن می‌شود. با روشن شدن موتور و بسته شدن کمربند ایمنی راننده، این چراغ خاموش می‌شود.

چراغ نشانگر نقص در سیستم فرمان الکتریکی

– هنگامی که سوییچ در وضعیت ON قرار گرفته یا بعد از اینکه موتور روشن می‌گردد، چراغ نشانگر برای ثانیه‌هایی روشن و سپس خاموش می‌شود تا عملیات بررسی سیستم انجام گیرد.

– اگر در زمان روشن بودن موتور مشکلی در سیستم فرمان الکتریکی پیدا شود، چراغ هشدار روشن می‌شود. برای خودرویی که مدت زمان زیادی از آن استفاده نشده، چراغ ممکن است در اثر کم بودن توان باتری روشن شود. در این صورت موتور را روشن کرده، فرمان را به سمت راست یا چپ تا انتها بچرخانید سپس خودرو را خاموش کرده و مجدد روشن کنید. اگر با وجود انجام این کار چراغ هشدار همچنان روشن ماند، با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس بگیرید.

چراغ نمایشگر کنترل پایداری (ESC)

هنگام پایش سیستم ESC، چراغ نشانگر به‌طور دائم روشن است. اگر چراغ نشانگر چشمک بزند به این معناست که ESC کارکرد طبیعی دارد. اما اگر این چراغ دائما روشن باشد، به معنای نقص در سیستم ESC است و باید با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس گرفته شود.

فشار غیرطبیعی لاستیک‌ها

روشن بودن دائم این چراغ به معنای فشار کم، فشار زیاد و یا دمای بالای لاستیک‌ها است. در این صورت برای تعمیر و بررسی لاستیک‌ها با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس بگیرید.

چراغ نمایشگر موقعیت کلید

روشن بودن این چراغ نشان می‌دهد که کلید خارج از خودرو است و امکان روشن کردن خودرو وجود ندارد.

چراغ هشدار نقص سیستم کنترل گازهای آلاینده اگزوز (EOBD)

– به عنوان بخشی از سیستم عیب‌یاب خودرو، این چراغ نمایشگر برای پایش گازهای آلاینده به کار می‌رود. اگر بخش‌های مربوط به سیستم اگزوز دچار عیب شوند یا سیستم اگزوز کارکرد عادی نداشته باشد، این چراغ روشن می‌شود.

– هنگامی که سوییچ خودرو در وضعیت ON قرار می‌گیرد، چراغ نمایشگر روشن می‌شود. با روشن شدن موتور، این چراغ خاموش می‌شود. اگر چراغ نمایشگر به هنگام حرکت خودرو روشن بماند یا روشن و خاموش شود و یا با قرار گرفتن سوییچ در وضعیت ON، چراغ نمایشگر روشن نشود به این معناست که سیستم کنترل گازهای آلاینده به درستی کار نمی‌کند یا شامل گازهای غیراستاندارد می‌باشد. اگر چه خودرو در این وضعیت می‌تواند به کارکرد عادی خود ادامه دهد اما بهتر است هرچه سریع‌تر با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس گرفته شود تا برای بررسی نقص سیستم اقدام گردد. ادامه فعالیت خودرو در این وضعیت می‌تواند به آسیب سیستم کنترل گازهای آلاینده و بخش‌های مربوطه بیانجامد.

چراغ هشدار فشار روغن موتور

– هنگامی که فشار روغن به اندازه کافی نیست یا مشکلی در سیستم وجود دارد، چراغ هشدار فشار روغن موتور روشن می‌شود. با قرار گرفتن سوییچ در وضعیت ON، چراغ نشانگر روشن شده و با به کار افتادن موتور، چراغ خاموش می‌شود.

– اگر با به کار افتادن موتور، چراغ همچنان روشن بماند یا در هنگام رانندگی همچنان روشن باشد به این معناست که میزان روغن به اندازه کافی نیست و یا نقص دیگری وجود دارد. در چنین شرایطی برای اطمینان، خودرو را در کناری متوقف کرده، موتور را خاموش و چند دقیقه صبر کنید. سپس مقدار روغن را بررسی کنید. اگر کافی نبود به میزان لازم روغن اضافه کرده و موتور را روشن کنید. اگر چراغ بعد از ۱۰ ثانیه خاموش نشد، موتور را خاموش کرده و با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس بگیرید.

– اگر خودرو در حال حرکت با چراغ قرمز مواجه شده و دور موتور به شدت کند گردد، چراغ نشانگر ممکن است لحظه‌ای روشن و به سرعت خاموش شود. چراغ نشانگر گاه‌به‌گاه به علت ترمز ناگهانی روشن و خاموش می‌شود که این امر طبیعی است.

توجه چراغ هشدار و چراغ نمایشگر جک S5

روشن نگهداشتن موتور خودرو در وضعیتی که چراغ هشدار روغن روشن است می‌تواند به سرعت به موتور آسیب بزند.

چراغ نمایشگر کمربند سرنشین جلو

هنگامی که سوییچ از وضعیت LOCK به ON و یا START گردش می‌کند، این نمایشگر روشن شده و کار پایش سیستم را انجام می‌دهد. اگر صندلی سرنشین جلو خالی بوده یا توسط وسیله‌ای که با کمربند در ارتباط نیست اشغال شده باشد، چراغ هشدار روشن نمی‌شود. اما اگر شخصی در صندلی سرنشین جلو نشسته و کمربند خود را نبسته باشد، چراغ هشدار روشن می‌شود. با بستن کمربند، چراغ هم خاموش می‌شود.

چراغ نمایشگر سیستم کنترل سرعت یکنواخت

در هنگام فعال کردن سیستم کنترل سرعت یکنواخت، چراغ نشانگر چشمک می‌زند. هنگامی که کار فعال کردن سیستم با موفقیت انجام شد، چراغ نشانگر روشن می‌ماند تا فعال بودن سیستم را به راننده یادآوری کند.

چراغ سیستم ضد‌سرقت

این چراغ در صورت تایید صحت رمز، خاموش و در صورت عدم تایید صحت رمز، روشن می‌شود.

چراغ حالت هوشمندی چهار چرخ (Smart 4WD)

هنگامی که سوییچ خودرو در وضعیت ON قرار می‌گیرد، این چراغ برای ۳ ثانیه روشن و سپس خاموش می‌شود تا وضعیت نرمال سیستم Smart 4WD را تایید کند. اگر سوییچ خودرو در وضعیت Smart 4WD قرار گیرد، چراغ نشانگر روشن می‌ماند.

چراغ نمایشگر شارژ باتری

هنگامی که سوییچ خودرو در وضعیت ON قرار می‌گیرد، این چراغ روشن می‌شود. با به کار افتادن موتور، چراغ هم خاموش می‌شود. اگر با روشن شدن موتور، چراغ خاموش نگردد به معنای از کار افتادن سیستم شارژ باتری می‌باشد. در اینصورت باید به سرعت تمام تجهیزات برقی غیرضروری سیستم از قبیل سیستم پخش، سیستم تهویه و چراغ‌های داخل خودرو را خاموش کنید. تحت هیچ شرایطی موتور را خاموش نکنید زیرا راه‌اندازی مجدد موتور، شارژ باتری را با سرعت بیشتری مصرف می‌کند. هرچه سریع‌تر با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس بگیرید.

چراغ نمایشگر قفل کارکرد چهار چرخ (۴WD)

هنگامی که سوییچ خودرو در وضعیت ON قرار می‌گیرد، این چراغ به مدت ۳ ثانیه روشن و سپس خاموش می‌شود تا کارکرد عادی سیستم هوشمند ۴WD را نشان دهد. اگر سوییچ در وضعیت ۴WD FORCED قرار گیرد، چراغ نمایشگر روشن خواهد ماند. چشمک زدن چراغ نمایشگر به معنای وجود نقص در سیستم هوشمند ۴WD می‌باشد و برای بررسی عیب باید با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس گرفته شود.

چراغ نمایشگر ایربگ (SRS)

 – هنگامی که سوییچ خودرو در وضعیت ON قرار می‌گیرد و یا بعد از اینکه موتور به کار می‌افتد، چراغ نمایشگر SRS ابتدا روشن شده و سپس به مدت ۶ ثانیه بی‌وقفه چشمک می‌زند و به این وسیله آمادگی سیستم SRS را نشان می‌دهد. 

– هنگامی که سوییچ خودرو در وضعیت ON قرار می‌گیرد و یا بعد از اینکه موتور به کار می‌افتد، اگر چراغ نمایشگر SRS روشن نشود یا بعد از ۶ ثانیه چشمک زدن همچنان روشن بماند و یا هنگام رانندگی روشن شده یا به‌طور مکرر چشمک بزند، این به معنای نقص در سیستم SRS می‌باشد و باید هرچه سریع‌تر با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس گرفته شود.

اخطار چراغ هشدار و چراغ نمایشگر جک S5

روشن ماندن چراغ SRS را نادیده نگیرید. در غیر اینصورت در تصادفات شدید از روبرو نمی‌تواند از شما حفاظت کند.

نمایشگر نقص سیستم موتور (EPC)

EPC بخشی از سیستم عیب‌یاب داخلی خودرو بوده و وجود عیب در موتور را پایش می‌کند. هنگامی که سوییچ خودرو در وضعیت ON قرار می‌گیرد، چراغ نمایشگر روشن شده و اگر عیبی در موتور نباشد بعد از چند ثانیه خاموش می‌شود. اگر چراغ در هنگام حرکت خودرو روشن شد و یا بعد از قرار گرفتن سوییچ در وضعیت روشن، چراغ روشن نشد با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس گرفته شود.

چراغ نمایشگر نقص (TCU)

این عیب‌یابی تنها مربوط به خودروهای مجهز به گیربکس دو کلاچه می‌باشد. هنگامی که (DCT) سیستم گیربکس دچار نقص می‌شود، این چراغ روشن می‌گردد. اگر چراغ در هنگام رانندگی روشن شد، در اولین فرصت با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس گرفته شود.

چراغ نمایشگر پدال ترمز

روشن شدن این چراغ به این معنا است که راننده قبل از راه‌اندازی خودرو باید پدال ترمز را بفشارد.

چراغ نمایشگر کنترل خودرو در سراشیبی (HDC)

اگر کلید را فشار دهید، سیستم HDC فعال شده و چراغ به رنگ سبز روشن می‌شود. اگر با فشار مجدد کلید، سیستم را غیرفعال کنید، چراغ هم خاموش می‌شود. هنگامی که HDC فعال است، چراغ سبز رنگ چشمک می‌زند. اگر HDC دچار نقص شود، چراغ به رنگ قرمز در آمده و روشن می‌ماند. در این صورت با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس گرفته شود.

چراغ هشدار ABS

هنگامی که سوییچ خودرو در وضعیت ON قرار می‌گیرد، اگر چراغ هشدار ABS برای چند ثانیه روشن و سپس خاموش شود به این معنی است که کار عیب‌یابی سیستم انجام شده و سیستم در وضعیت عادی قرار دارد. اگر چراغ روشن مانده یا در هنگام رانندگی روشن شود و یا با قرار گرفتن سوییچ خودرو در وضعیت ON، چراغ خاموش نشود به معنی بروز نقص در سیستم ABS می‌باشد. در این شرایط، ترمز معمولی خودرو کارکرد عادی دارد اما سیستم ABS غیرفعال می‌باشد. لطفا با نمایندگی‌های مجاز با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس گرفته شود.

اخطار چراغ هشدار و چراغ نمایشگر جک S5

روشن ماندن چراغ یا روشن شدن آن در هنگام رانندگی به معنای وجود عیب در سیستم ABS است. در این شرایط در صورت ترمز گرفتن، چرخ‌ها با سرعت بیشتری قفل می‌شوند که می‌تواند برخورد از پشت را به دنبال داشته باشد. لطفاً با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس گرفته شود.

چراغ نقص سیستم پایش فشار لاستیک‌ها TPMS

روشن ماندن چراغ به معنای وجود نقص در کار سیستم است. برای بررسی سیستم با نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور تماس بگیرید. اگر موتور روشن شده و خودرو ۲۰ دقیقه در محل ثابت بماند، چراغ روشن می‌شود که طبیعی است. حضور خودرو در محیط با تداخل اکترومغناطیسی بالا موجب نقص سیستم پایش فشار می‌شود.

[تعداد: 15   میانگین:  2.9/5]

3 دیدگاه برای “کارکرد s5 بخش دوم

  1. جاسم دستوار گفته:

    سلام
    چراغ نمایشگر مه‌شکن جلو و چراغ پایین روشن نمیشود علت چیست ؟ چند روزی که روشن نمیشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک