کارکرد s5 بخش ششم

دفترچه راهنما خودرو-درب موتور جک S5

کارکرد s5 بخش ششم

درب موتور جک S5

(فصل دوم دفترچه راهنما جک اس ۵ بخش ششم)

درب موتور جک S5

دستگیره باز کردن درب موتور جک S5 در سمت پایینی و چپ کنسول راننده قرار گرفته است.

دستگیره باز کردن درب موتور جک S5

باز و بسته کردن درب موتور جک S5 به روش زیر انجام می‌شود:

۱- دستگیره باز کردن درب موتور را بکشید.

۲- دست خود را از لبه جلویی درب موتور به داخل برده، قفل ایمنی را آزاد کرده و درب موتور را به سمت بالا بکشید.

قفل ایمنی درب موتور جک S5

۳- میله نگهدارنده را از جای خود بیرون آورده و آن را درون سوراخ تعبیه شده بر روی سطح داخلی درب موتور جا بزنید تا درب موتور را نگه دارد.

میله نگهدارنده درب موتور جک S5

۴- قبل از بستن، درب موتور را به آرامی بالا برده، میله نگهدارنده را خوابانده و در جای خود مستقر کنید. درب را به آهستگی پایین آورده و در فاصله ۳۰ سانتیمتری از نقطه قفل شدن، آن را رها کنید. درب پایین آمده و قفل می‌شود. در آخر امتحان کنید که درب بسته شده باشد. اگر کامل بسته نشده بود، این مرحله را تکرار کنید.

اخطار

– قبل از به راه انداختن خودرو از بسته شدن درب موتور اطمینان حاصل کنید. در غیر اینصورت ممکن است درب موتور در هنگام رانندگی باز شده و با مسدود کردن دید راننده باعث بروز تصادف گردد.

– هنگام بررسی موتور، حتماً میله نگهدارنده را درون سوراخ تعبیه شده بر روی سطح داخلی درب موتور جا بزنید تا از افتادن درب و آسیب دیدن شما و دیگران جلوگیری شود.

– وقتی درب موتور باز است با خودرو رانندگی نکنید. در غیر اینصورت درب موتور دید شما را مسدود کرده یا می‌افتد و آسیب می‌بیند.

دستورالعمل‌های ایمنی هنگام بررسی اجزای موتور

– هنگام کار بر روی موتور یا اجزای آن، برای مثال هنگام کنترل و اضافه کردن ضدیخ ممکن است سوختگی یا آتش‌سوزی به وجود آید. بنابر این موارد ایمنی را به دقت رعایت کنید.

– برای اطمینان از عدم وجود نشتی سوخت یا روغن‌ها، به‌طور مرتب محل پارک خودروی خود را از نظر وجود علائم لکه و هرگونه نشتی کنترل کنید. در صورت وجود نشتی، بلافاصله برای انجام بازرسی و تعمیرات به نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور مراجعه کنید.

با رگلاژ بهترین تعمیرگاه را برای تعمیر خودرو خود رزرو نماید.

توجه

– هنگام کار بر روی موتور و اجزای آن بسیار مراقب باشید.

– هنگام خروج بخار یا مایع خنک کننده از زیر درب موتور، از باز کردن درب موتور خودداری کنید. در غیر اینصورت ممکن است دچار سوختگی شوید. صبر کنید خروج بخار و سرریز مایع خنک کننده متوقف شده و موتور خنک شود سپس درب موتور را باز کنید.

– بعد از خاموش کردن موتور، سوییچ استارت را خارج کرده و ترمز دستی را بکشید.

– مراقب باشید کودکان به موتور نزدیک نشوند.

– هرگز هنگام روشن بودن موتور به فن خنک کننده دست نزنید زیرا ممکن است ناگهان روشن شود. همچنین درپوش مخزن مایع خنک کننده را برندارید زیرا ممکن است سیستم خنک کننده هنوز تحت فشار باشد.

– مراقب باشید مایع خنک کننده روی لوله‌های داغ اگزوز و سایر بخش‌های موتور نچکد. ممکن است ضدیخ موجود در مایع خنک کننده خودبه‌خود آتش بگیرد.

– در صورت لزوم انجام عملیات مربوط به تعمیر، کنترل و تنظیم در هنگام روشن بودن موتور، مراقب خطرات ناشی از بخش‌های متحرک همچون تسمه‌ها، ژنراتور و فن خنک کننده باشید.

– اگر لازم است تعمیر در شرایطی که سیستم سوخت یا تجهیزات الکتریکی در حال فعالیت هستند، انجام شود به مواد زیر دقت کنید:

  • باتری و سیستم الکتریکی خودرو را جدا کنید.
  • سیگار نکشید.
  • شعله مستقیم را به قطعات و تجهیزات نزدیک نکنید.

– هنگام اضافه کردن سوخت یا روغن، از ترکیب روغن‌ها و سوخت‌های مختلف اجتناب کنید. در غیر اینصورت بخش‌های مربوطه آسیب جدی می‌بینند.

ضامن درپوش دریچه مخزن سوخت جک S5

ضامن درپوش دریچه مخزن سوخت، در کف خودرو زیر صندلی راننده قرار گرفته است. با بالا کشیدن ضامن، درپوش دریچه باک باز می‌شود. دریچه مخزن سوخت در انتهای سمت چپ بدنه خودرو تعبیه شده است. سوخت‌گیری به روش زیر انجام می‌شود:

۱- ضامن درپوش دریچه مخزن سوخت را که زیر صندلی راننده قرار دارد، بالا کشیده و درپوش دریچه را باز کنید.

ضامن درپوش دریچه مخزن سوخت جک S5

۲- درپوش پیچی دریچه مخزن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت چرخانده و بیرون آورید.

ضامن درپوش دریچه مخزن سوخت جک S5

۳- سوخت‌گیری کنید.

۴- بعد از اتمام سوخت‌گیری، درپوش پیچی را در جای خود قرار داده و در جهت عقربه‌های ساعت آنقدر بچرخانید تا صدای ناشی از بسته شدن آن شنیده شود.

۵- در نهایت درپوش دریچه مخزن سوخت را ببندید.

توجه

اگر باز کردن درپوش دریچه مخزن سوخت به علت جمع شدن یخ در اطراف آن مقدور نیست، به آرامی به درپوش ضربه زده و آن را بکشید تا یخ شکسته و درپوش باز شود. هرگز با اهرم، درپوش را باز نکنید. در صورت لزوم، محلول ضدیخ تایید شده (از ضدیخ رادیاتور استفاده نکنید) را در محل اسپری کنید یا خودرو را به محلی گرم منتقل کنید تا یخ ذوب شود.

اخطار

بخارات سوخت بسیار خطرناک و قابل اشتعال است. پیش از سوخت‌گیری حتما خودرو را خاموش کنید. هرگز درپوش مخزن سوخت را در مجاورت آتش قرار ندهید. خروج بخارات سوخت از دریچه مخزن در دماهای بالا پدیده‌ای طبیعی است.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک