کلاهبرداری در معاملات خودرو از طریق قولنامه

کلاهبرداری در معاملات خودرو از طریق قولنامه 

کلاهبرداری در معاملات خودرو از طریق قولنامه 

کلاهبرداری و دزدی هم مطابق پیشرفت فناوری به روش‌های تازه‌ای روی می‌آورد و با روی دور افتادن فضای مجازی که به واسطه آن تشخیص هویت افراد سخت‌تر از حالت معمول می‌شود، کلاهبرداری نیز با شیوه‌های آسان‌تری پیش می‌رود.

مواظب کلاهبرداران نوظهور باشید

پس چنانچه قصد دارید خودرویتان را خارج از بنگاه‌های معاملات خودرو و با استفاده از سایت‌های رایگان آگهی به فروش برسانید، حتما مواظب کلاهبرداران نوظهور باشید. دزدهای مدرنی که خیلی ساده اما زیرکانه در قالب خریدار وارد حریم شما می‌شوند و در نهایت ضرری هنگفت به قیمت تمام خودرو روی دستتان می‌گذارند.

یادتان باشد به همین سادگی‌ها با کسی قولنامه دستی امضا نکنید و اگر خریدار را نمی‌شناسید قرار و مدارهای ثبتی و رسمی‌تان در دفاتر اسناد رسمی بگذارید و زیر قولنامه‌ای را امضا کنید که درون دفتر اسناد رسمی تنظیم شود.

شرح یک کلاهبرداری

اخیرا افراد سودجو و کلاهبردار با فروشندگان خودرو و ملک تماس می‌گیرند و خود را خریدار واقعی جا میزنند و به گونه‌ای اطمینان فروشنده را جلب می‌کنند. ماجرا از اینجا شروع می‌شود که نزد شما برای خرید (ملک/خودرو/…) می‌آیند و خواستار نوشتن قولنامه به صورت دستی میشوند و شما را از رفتن به بنگاه منصرف می‌کنند در همین حین ثمن معامله را یک چک به مبلغ کل در وجه حامل به شما میدهند و به شما میگویند خودرو و مدارک نزد خود شما تا زمانی که چک پاس شود، بماند.

اینجا هم اطمینان شما را به خودشان جلب می‌کنند. سپس یک یا دو روز بعد خریدار (کلاهبردار) نزد شما می‌آید و به علت‌های متفاوت یا جور نشدن ثمن معامله خواستار فسخ قرارداد می‌شود.

کلاهبرداری در معاملات خودرو از طریق قولنامه 

خیال باطل

پس از فسخ قرار داد به محض اینکه چک ثمن معامله رو از شما گرفتن یا ربودن، قولنامه شما و خودشان را پاره می‌کنند یا از بین می‌برند و شما در این خیال به سر می‌برید که معامله فسخ شده است. در صورتی که تازه از اینجا ماجرای کلاهبرداری خودرو شروع می‌شود، به این صورت که قولنامه خریدار (کلاهبردار) کپی رنگی است و اصل آن را زد خود نگه می‌دارد. چک را هم از شما می‌گیرد و قولنامه شما را هم که از بین برده است.
خریدار (کلاهبردار) اظهارنامه و شکایتی تحت عنوان تحویل مبیع و الزام به تنظیم سند علیه شما ثبت و ادعا می‌کند به جای دریافت چک (که از شما موقع فسخ گرفته است) به شما دلار، سکه، وجه نقد و… داده است.
متاسفانه قضات محترم هم با توجه به اینکه اصل چک و اصل قولنامه در دست خریدار (کلاهبردار) است وقوع عقد بیع را درست دانسته و رأی به ضرر شما صادر می‌شود. رای دادگاه نیز شما را ملزم به تنظیم سند و تحویل خودرو/ملک بدون دریافت ۱ریال پول می‌کند.

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار