کلاچ گرفتن قبل از استارت خودرو

کلاچ گرفتن قبل از استارت

کلاچ گرفتن قبل از استارت خودرو برای چیست؟

بسیاری از افراد برای رانندگی قوانینی دارند که هر کدام برآمده از خوانده ها، شنیده ها و توصیه هایی است که معلوم نیست کدام یک از آنها درست بوده و کدام یک براساس تجربیات شخصی می باشد و یا به کل غلط بوده و یا در یک مورد پاسخ داده و قابلیت تعمیم به دیگر خودروها را ندارند.

نحوه عملکرد این رانندگان به این شکل است: قبل از اینکه مبادرت به استارت زدن نمایند، پای خود را روی کلاچ گذاشته و بعد استارت زده و ماشین را روشن می کنند.

شاید برای خیلی ها این سؤال پیش آید که چرا دنده را خلاص نمی کنند و بعد استارت بزنند؟

استارت قبل از کلاچ

کلاچ وظیفه انتقال قدرت موتور به چرخها را برعهده دارد، به صورت کلی در هنگامی که دنده خلاص است باری روی موتور وارد نکرده و موتور به راحتی کار می کند و فعال می شود.

اما برخلاف تصور عموم کلاچ در حالت خلاص نیز به موتور نیرو وارد کرده و باری روی آن محسوب می شود. البته این بار بسیار اندک بوده و فشاری روی موتور وارد نمی کند. در فصل سرد وسرما استارت زدن خودروهایی که باتری ضعیفی دارند و یا جزء خودروهای ارزان قیمت بازار محسوب می شوند، سخت بوده که یکی از دلایل همین اندک فشار و باری است که توسط کلاچ روی موتور وارد می شود.

گیربکس کلاچ
به همین دلیل است که کارشناسان فنی خودرو توصیه می کنند در فصول سرد سال، قبل از استارت زدن کلاچ گرفته و خودروی خود را روشن کنید .

لازم به ذکر است خودرو هایی که صاحبان آنها به خودرو رسیدگی می کنند و در وضعیت خوبی به سر می برند نیازی به این کار نداشته و لازم نیست قبل از استارت زدن به آنها کلاچ را بگیرند.

در مورد خودرو های نو نیز کلاچ گرفتن قبل از استارت زدن اقدام مضری نبوده و مشکلی در خودرو ایجاد نمی کند و در افزایش اندک طول عمر موتور مؤثر می باشد که به آن توصیه می شود.

با رگلاژ همراه باشید تا با انواع قطعات خودرو و کارکرد آنها آشنا شوید.

 

 

 

[تعداد: 31   میانگین:  3.2/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک