کویل چیست؟  

کویل چیست؟

کویل در خودرو چیست و چه کاری انجام می دهد؟

کویل چیست؟ در موتورهای احتراق داخلی زمانی که مخلوط بنزین و هوا در مرحله تراکم قرار دارند با مجموعه ­ای که از مصرف شمع ایجاد می­ شود انفجار صورت می­‌گیرد که برای ایجاد این انفجار به ولتاژ بسیار بالایی نیاز است. در حالت عادی ولتاژ باتری ۱۲ الی ۱۴ ولت می­ باشد که پاسخگو برای عمل انفجار است. چون بسته به وضعیت شمع به ولتاژی بین ۷۰۰۰ الی ۲۵۰۰۰ ولت نیاز است. تا بتوان در کسری از ثانیه انفجار صورت گیرد. برای تأمین این ولتاژ مورد نیاز از قطعه­ای به نام کویل استفاده می­شود.

کوئل خودرو چیست؟

اساس کار کویل بر پایه قوانین فیزیک و مغناطیس می­ باشد به این صورت که با داشتن سیم­ پیچ و هسته آهنی باعث افزایش ولتاژ ورودی از باتری می­ شود. از موتورهای احتراق داخلی برای ایجاد جرقه و تولید نیرو و داخل سیلندر در شرایط عادی به ولتاژ ۷۰۰۰ ولت و در شرایطی که شمع­ ها کثیف و یا فرسوده باشند. و یا سوخت و ترکیب احتراق نامناسب باشد تا ۲۵۰۰۰ ولت نیاز است. و همانگونه که اشاره شد این ولتاژ بالا در کویل براساس اصول القای جریان الکتریکی بین سیم­ پیچ­ های داخل آن ایجاد می­شود.

کوئل

کویل چیست؟ و چه کاری انجام می‌دهد؟ کویل دارای ۲ سیم­ پیچ می­ باشد که به دور یک هسته مرکزی پیچیده شده ­اند. سیم­ پیچ ثانویه که تعداد و دورهای پیچیده شده بسیار بالایی است به دور سیم ­پیچ اولیه که تعداد دورهای کمتری دارد پیچیده می­ شود، جریانی که از باتری وارد سیم­ پیچ اولیه می‌­شود باعث القای مغناطیسی در سیم ­پیچ ثانویه می­‌شود و ولتاژ در سیم ­پیچ ثانویه چندین هزار برابر می­‌شود. تعداد دورهای سیم­ پیچ اولیه ۲۵۰ الی ۳۵۰ حلقه که مقاومت آن حدود ۳ اهم است می­‌باشد.
سیم­ پیچ ثانویه دارای ۱۵۰۰۰ الی ۳۰۰۰۰ حلقه می­‌باشد که انتهای سیم­ پیچ ثانویه که ولتاژ تقویت شده از آن خارج می­شود به وایرها متصل می­‌باشد ناگفته نماند که کویل جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می کند.

برای تعمیر خودرو می‌توانید از طریق مکانیک خوب شرق تهران خودور خود را به دست بهترین مکانیک بسپارید.

خرابی کویل ماشین

در نسل اول خودروهای دارای موتور احتراق داخل برای تمامی سیلندرها از یک کویل استفاده می­شود اما در نسل جدید موتورهای احتراق داخلی برای هر سیلندر از یک کویل مجزا استفاده می­‌شود به نحوی که هر شمع به یک کویل متصل است که این کار باعث می­شود در صورت خرابی یکی از کویل­ ها نیاز به تعویض تمامی کویل­ ها نباشد.

کویل ممکن است کامل خراب شود و یا این که نیم­ سوز شود. به این صورت که هرگاه موتور دارای علائمی مانند روشن نشدن خودرو یا نداشتن جرقه در یک یا دو سیلندر و یا هم­زمان نبودن زمان شارژ کویل­ ها که با مشاهده پارامترهای آن توسط دستگاه دیاگ کاملاً قابل تشخیص است می‌­توان به خراب شدن کویل پی­‌برد البته به صورت تجربی هم می­‌توان از جرقه ضعیف شمع­ ها که باعث کوبش و خطای ناک می­شود و موتور را لرزش کار می­کند می­‌توان متوجه خرابی کویل شد.

خرابی کویل ماشین
خرابی کویل ماشین

کویل

در بعضی موارد مشاهده می­‌شود که موتور در حالت سلو لرزش و کوبش دارد و با افزایش دور موتور به محدوده ۲۰۰۰ الی ۲۵۰۰۰ لرزش قطع می­شود که این مورد نیز ناشی از نیم­سوز شدن کویل می­‌باشد. یا در مواردی دیده می­‌شود که کویل و مجموعه سیم پیچ­ ها و برق دهی آن ایرادی ندارد اما به دلیل برق دزدی از بدنه کویل مشکلاتی در سیستم برق خودرو پیش­ می­آید البته باید به این نکته هم توجه داشت گاهی ممکن است تمامی نشانه­ های خرابی کویل وجود داشته باشد و حتی با تعویض کویل هم ایراد رفع نشود که در این موارد ممکن است ای­سی مربوط به کویل بر روی ایسیو ایراد داشته باشد و نیاز به تعمیر ایسیو باشد.

کویل چیست؟

خراب شدن کویل باعث روشن شدن چراغ چک می­شود و به دلیل احتراق ناقص باعث افزایش مصرف سوخت و افزایش آلایندگی می­شود و بهترین و مطمئن­‌ترین روش برای اطمینان از عملکرد و سلامت کویل دیاگ زدن و استفاده از دستگاه اهم­ متر می­‌باشد به این صورت که پارامتر زمان شارژ تمامی کویل­ ها یکسان باشد و آوانس جرقه باید بین mv15 تا mv35 باشد و در روش تست اهمی برای اندازه­ گیری مقاومت کویل باید مقاومت بین پایه­ های ورودی ۲ و ۴ و پایه­ های ۱و ۳ با هم برابر و مساوی ۶/۰ اهم باشد همچنین مقاومت بین خروجی ۱و۴ و خروجی ۲و۳ باید با هم برابر و مساوی ۳۵/۷ اهم باشد.

سخن پایانی رگلاژ

در انتها یادآور می­شود که در صورت خرابی با نیم­سوز شدن کویل قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود مگر این که سوکت آن سولفاته زده باشد که در این حالت با تمیز کردن سوکت ایراد رفع می­شود.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک