مزایا و معایب گاز نیتروژن در لاستیک خودرو

گاز نیتروژن

مزایا و معایب گاز نیتروژن در لاستیک خودرو را در این مقاله بخوانید

چند سالی است که در کشور ما نیز استفاده از گاز نیتروژن به جای باد معمولی رواج پیدا کرده است هر چند قبل از اینکه در خودرو معمولی مورد استفاده قرار گیرد در لاستیک هواپیماها، خودروهای ارتش آمریکا و خودروهای مسابقات نسکار استفاده می‌شود.

مولکول‌های بزرگ

به دلیل بزرگ‌تر بودن مولکول‌های نیتروژن نسبت به اکسیژن خصوصاً در تایرهای تیوب‌لس (به دلیل دیر پنچر شدن) طرفداران زیادی پیدا کرده است. با توجه به اینکه هزینه استفاده از نیتروژن چندین برابر بیشتر از باد معمولی است و هر جایی هم امکان دستیابی به نیتروژن وجود ندارد و مانند باد معمولی آن هم نیاز به چکاپ دوره‌ای دارد هنوز مورد استقبال همگان واقع نشده است.

مزایای استفاده از نیتروژن

  • با توجه به بزرگ‌تر بودن مولکول‌های نیتروژن نسبت به اکسیژن فشار لاستیک ثابت می‌ماند. و چون حساسیت کمتری نسبت به تغییرات دمایی دارد بنابراین با افزایش حرارت یا کاهش حرارت تایر فشار موجود در لاستیک تغییر بسیار جزیی می‌کند و این عمده دلیل استفاده از نیتروژن در ماشین‌های مسابقه‌ای است.
  • به دلیل ثابت بودن فشار باد تایر موجب افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت می‌شود و گفته می‌شود حدود ۳ درصد تاثیر مثبت روی مصرف سوخت خودرو دارد. اگر هر چهار لاستیک خودرو به اندازه یک Psi کم باد باشد تا ۳ درصد در مصرف سوخت تاثیر منفی می‌گذارد بالطبع اگر این مقدار بیشتر باشد درصد مصرف سوخت نیز بیشتر می‌شود و چون نیتروژن حفظ فشار باد بهتری دارد باعث کاهش مصرف سوخت می‌گردد.
  • تایرهایی که از نیتروژن استفاده می‌شود به دلیل اینکه نیتروژن گاز خشک است و هیچ گونه رطوبتی ندارد دارای عمر بالاتری هستند و این عدم رطوبت برای جنس لاستیک نیز مفید است و همچنین از فلز رینگ نیز محافظت می‌کند. زیرا اکثراً رنگ درونی رینگ‌ها در اثر عملیات آپارات آسیب می‌بیند.
  • از نظر ایمنی نیز گاز نیتروژن چون قابل اشتعال نیست تاثیر مثبتی از لحاظ ایمنی محسوب می‌شود زیرا در لاستیک‌های پر شده از باد معمولی اکسیژن موجود در لاستیک در صورت آتش سوزی به سوختن بیشتر کمک می‌کند.
  • با توجه به افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت در استفاده از گاز نیتروژن و افزایش ۳۰ درصدی طول عمر لاستیک‌ها از آلودگی هر چند بیشتر محیط زیست جلوگیری می‌کند.

مزایا و معایب گاز نیتروژن در لاستیک خودرو

معایب استفاده از نیتروژن

  • شاید بتوان گفت هزینه نسبتاً بالا پرکردن لاستیک با نیتروژن از معایب آن به شمار می‌آید.
  • با توجه به اینکه استفاده از نیتروژن در تایر خودرو باز هم نیازمند سرویس و نگهداری دوره‌ای می‌باشد و همچنان بایستی حواستان به فشار باد لاستیک باشد یکی از نقاط ضعف این پروسه محسوب می‌شود.
  • احتمالاً خود شما نیز به این نتیجه رسیده‌اید که باد نیتروژن را در هر جایی نمی‌توان یافت. بنابراین استفاده کنندگان از این فناوری در محدودیت قرار می‌گیرند و همین موضوع شاید عمده دلیل عدم انتخاب آن‌ها در عدم استفاده از گاز نیتروژن گردد.

مزایا و معایب گاز نیتروژن در لاستیک خودرو

ختم کلام

با ذکر موارد بالا می‌توان چنین نتیجه گرفت که کاهش مصرف سوخت، افزایش دوام لاستیک خودرو، ایمنی بیشتر، بهبود فرمان پذیری، افزایش چسبندگی لاستیک به زمین، نرمی بیشتر لاستیک و سهولت استفاده از خودرو به دلیل نیاز کمتر به تنظیم باد لاستیک‌ها خود گویای دلیل استفاده از گاز نیتروژن در تایر خودروست پس تعلل نکنید و رانندگی متفاوتی را با هزینه‌ای اندک تجربه کنید.

[تعداد: 7    میانگین: 4.7/5]
Previous «
Next »

1 Comment

  1. جالب بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار