گرمایش و سرمایش

سراتو

توصیه‌های عملکردی در سیستم گرمایشی و سرمایشی

– برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و بوی نامطبوع به داخل اتاق خودرو از طریق سیستم تهویه، موقتا کلید کنترل ورودی هوا را در حالت گردش هوای داخل قرار دهید. پس از برطرف شدن وضعیت نامطلوب هوای بیرون، کلید در موقعیت هوای ًکنترل ورودی هوا را حتما تازه برای ورود هوای بیرون به داخل خودرو قرار دهید. این عمل باعث هوشیاری و آسایش راننده می شود.

– هوای سیستم گرمایش/ سرمایش از طریق شبکه‎های جلو شیشه جلو به داخل مکیده می شود. باید دقت کنید که این شبکه ها با برگ، برف، یخ یا هر نوع مانع دیگر مسدود نشوند.

– برای جلوگیری از تشکیل بخار بر روی سطح شیشه جلو، کلید کنترل ورودی هوا را در حالت هوای تازه قرار داده، سرعت فن را به دلخواه تنظیم کنید. سیستم ایرکاندیشن را روشن کرده و کلید کنترل دما را در موقعیت دلخواه قرار دهید.

یادآوری

در هنگام رانندگی در سر بالایی‌ها یا ترافیک سنگین در زمان بالا بودن دما، هنگام استفاده از سیستم ایرکاندیشن (کولر) با دقت مواظب نمایشگر دمای مایع خنک کننده موتور باشید، عملکرد سیستم ایرکاندیشن (کولر) ممکن است باعث افزایش بیش از اندازه دمای موتور شود. به استفاده از فن ادامه دهید لیکن اگر نمایش نمایشگر دمای مایع خنک کننده موتور حاکی از گرم کردن موتور بود، سیستم ایرکاندیشن (کولر) را خاموش کنید.

در هنگام باز بودن پنجره‌ها در هوای مرطوب، ایرکاندیشن (کولر) ممکن است باعث تولید قطرات آب در داخل خودرو شود. از آنجا که قطرات زیاد آب می‌تواند به تجهیزات برقی آسیب بزند، فقط در زمان بسته بودن پنجره‌ها از ایرکاندیشن استفاده کنید.

ایرکاندیشن

– اگر در هوای گرم بیرون خودرو زیر اشعه مستقیم آفتاب پارک شده است، برای خارج شدن هوای گرم داخل، پنجره‌ها را برای مدتی کوتاه باز کنید.

– در روزهای مرطوب یا بارانی برای کمک به کاهش رطوبت سمت داخل پنجره‌ها با روشن کردن ایرکاندیشن رطوبت داخل خودرو را کاهش دهید.

– در هنگام روشن بودن سیستم ایرکاندیشن ممکن است که گاه تغییر را در دور آرام به دلیل فعال شدن کمپرسور حس کنید این امر از خصوصیات معمول عملکرد سیستم است.

– در هر ماه حتی برای چند دقیقه از ایرکاندیشن استفاده کنید تا سیستم حداکثر کارایی خود را حفظ کند.

– در هنگام استفاده از سیستم ایرکاندیشن، ممکن است متوجه چکیدن آب زلال (یا جمع شدن آب) بر روی زمین سمت سرنشین شوید، این امر از خصوصیات معمول عملکرد سیستم است.

– استفاده از سیستم ایرکاندیشن در حالت گردش دوباره هوای داخل، حداکثر خنک کنندگی را تامین می‌کند. هر چند استفاده مداوم از این حالت باعث کهنه شدن و سنگینی هوا می‌شود.

– در هنگام استفاده از عملکرد سرمایش، ممکن است در بعضی از مواقع متوجه خروج هوای مرطوب از دریچه‌ها شوید، این عمل به دلیل سرد کردن سریع و هوای مرطوب ورودی اتفاق می‌افتد این امر از خصوصیات عادی عملکرد سیستم است.

فیلتر هوای سیستم کنترل کیفیت هوا

فیلتر هوای سیستم کنترل کیفیت هوا

فیلتر سیستم کنترل کیفیت هوا در پشت جعبه داشبورد جای داشته و گرد و غبار یا دیگر آلوده کننده‌هایی را که از طریق بخاری یا سیستم ایرکاندیشن (کولر) از بیرون به داخل خودرو وارد می‌شوند را فیلتر می‌کند. اگر با گذشت زمان گرد و غبار یا دیگر آلوده کننده‌ها در فیلتر انباشته شوند، جریان هوای خروجی از دریچه‌های داشبورد ممکن است کاهش یافته باعث تجمع رطوبت در سمت داخل شیشه جلو حتی در زمانی که حالت هوای تازه بیرون انتخاب شده باشد، شود.

اگر چنین اتفاقی رخ داد با مراجعه به نمایندگی‌های مجاز سایپا یدک فیلتر هوای سیستم کنترل کیفیت هوا را تعویض کنید.

یادآوری

– فیلتر را براساس برنامه تعمیر و نگهداری تعویض کنید.

اگر خودرو در شرایط سخت رانندگی مانند جاده‌های پرگرد و خاک و ناهموار مورد استفاده قرار می‌گیرد، بازرسی و تعویض فیلتر کنترل کیفیت هوای ورودی در دفعات بیشتری باید انجام شود.

– در صورت کاهش شدت جریان هوای ورودی، این فیلتر باید توسط نمایندگی‌های مجاز سایپا یدک مورد بازدید و کنترل قرار گیرد.

بازرسی و کنترل مقدار گاز خنک کننده

ایرکاندیشن (کولر) و روغن کمپرسور

در هنگام کم بودن گاز خنک کننده ایرکاندیشن، کارایی ایرکاندیشن کاهش پیدا می‌کند. پر بودن بیش از اندازه گاز نیز تاثیری منفی در عملکرد سیستم ایرکاندیشن دارد. بنابراین، در صورت برخورد با وضعیت غیرعادی، با مراجعه به نمایندگی‌های مجاز سایپا یدک، سیستم را مورد بازرسی و کنترل قرار دهید.

یادآوری

در هنگام سرویس سیستم ایرکاندیشن، استفاده از نوع روغن و گاز خنک کننده صحیح و مقدار مناسب هر یک از آن‌ها مهم است. در غیر این صورت ممکن است کمپرسور دچار آسیب شده و سیستم به طور عادی عمل نکند.

اخطار

سیستم ایرکاندیشن باید توسط نمایندگی‌های مجاز سایپا یدک سرویس شود. سرویس نامناسب ممکن است باعث آسیب دیدن جدی نفر سرویس کار شود.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک