روشن کردن خودرو تیبا ۲ در شرایط اضطراری

تیبا 2

روشن کردن خودرو در شرایط اضطراری

اتصال کابل‌های رابط

اتصال کابل‌های رابط

کابل‌های رابط را طبق ترتیب اعداد ذکر شده در شکل متصل نموده و جهت جدا کردن به روش عکس عمل نمایید.

۱- کلیه تجهیزات برقی غیرضروری خودرو را خاموش نمایید.

۲- کابل‌های رابط را دقیقاً مانند ترتیبی که در شکل می‌بینید، متصل نمایید؛ به این ترتیب که ابتدا سرکابل رابط را به قطب مثبت (+) باتری تخلیه شده (۱) و سر دیگر آن را به قطب مثبت باتری کمکی (۲) متصل نمایید. سپس سرکابل دوم را به قطب منفی باتری کمکی (۳) متصل نموده و سر دیگر آن را به یک نقطه فلزی ثابت و محکم (مثل دسته موتور یا هر سطح رنگ نشده دیگر) از خودروی گیرنده متصل نمایید. دقت کنید که اتصال بدنه از باتری دور باشد.

– دقت کنید که نباید قطب منفی (-) باتری کمکی به قطب منفی (-) باتری تخلیه شده، متصل شود. احتیاط نمایید که سر هر کابل جز به قطب یا اتصال بدنه گفته شده به نقطه دیگری تماس پیدا نکند.

– هنگام متصل نمودن کابل‌ها بر روی باتری خم نشوید.

۳- ابتدا خودرویی را که باتری کمکی بر روی آن سوار است، روشن نموده و دور موتور آن را به ۲۰۰۰ دور در دقیقه برسانید؛ سپس خودرویی که باتری تخلیه شده روی آن قرار دارد (گیرنده) را روشن نمایید.

– اگر علت خالی شدن باتری به درستی معلوم نیست (غیر از مواردی چون روشن ماندن اتفاقی چراغ‌ها)، لازم است خودرو توسط نمایندگی مجاز شرکت سایپا یدک بررسی شود.

روشن کردن خودرو به وسیله هل دادن

روشن کردن خودرو با هل دادن، ممکن است باعث صدمه دیدن موتور و سیستم کنترل آلایندگی آن شود.

احتیاط

هیچ‌گاه از بکسل کردن برای روشن نمودن خودرو استفاده نکنید؛ زیرا حرکت ناگهانی رو به جلوی خودرو در هنگام روشن شدن موتور آن، ممکن است باعث برخورد دو خودرو با یکدیگر شود.

استفاده از باتری کمکی

استفاده از باتری کمکی به روش نادرست می‌تواند خطر آفرین باشد. بنابراین برای آنکه آسیبی به خودتان، خودرو یا باتری وارد نیاید، اتصال باتری به باتری را آن‌گونه که در این دفترچه راهنما آمده است، انجام دهید. در صورت عدم اطمینان از نحوه صحیح انجام این روش، حتماً از یک مکانیک مجرب و یا واحد تعمیر سیار بخواهید تا خودروی شما را برایتان روشن نماید.

روش اتصال باتری به باتری

۱- اطمینان حاصل نمایید که باتری کمکی ۱۲ ولت است و قطب منفی آن، اتصال بدنه شده باشد.

۲- سطح الکترولیت هر خانه باتری را بررسی نمایید.

۳- اگر باتری کمکی روی خودروی دیگری قرار دارد، مطمئن شوید که دو خودرو با هم تماس نداشته باشند.

اجزای مرتبط به قرار زیر می‌باشند:

۱- قطب مثبت باتری دشارژ شده خودرو

۲- قطب مثبت باتری کمکی

۳- قطب منفی باتری کمکی

۴- اتصال بدنه

۵- کابل کمکی

توجه

تنها از سیستم باتری کمکی ۱۲ ولت استفاده نمایید، زیرا استفاده از ولتاژ تغذیه ۲۴ ولت (دو باتری ۱۲ ولت به صورت سری یا یک ژنراتور ۲۴ ولت) می‌تواند به استارت، سیستم جرقه و سایر قسمت‌های الکتریکی صدمه بزند.

هشدار

– هرگونه جرقه یا شعله‌ای را از باتری دور نگه دارید؛ زیرا باتری در شرایط عادی، تولید گاز هیدروژن نموده که در صورت تماس با شعله یا جرقه می‌تواند باعث بروز انفجار گردد.

– در صورتیکه باتری تخلیه شده (ضعیف)، یخ‌زده یا سطح الکترولیت آن پایین است از روش باتری به باتری استفاده ننمایید؛ چرا که در این حالت ممکن است باتری منفجر شود.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک