روشن و خاموش کردن موتور

سایپا

روشن و خاموش کردن موتور

روشن کردن موتور

روشن کردن موتور

کارت کلید خودرو

– بر روى نمایشگر ۱ صفحه نشانگر‌ها پیغام “کارت را وارد کنید” (PLEASE INSERT CARD) نمایش داده خواهد شد.

– کارت کلید خودرو را تا انتها وارد کارت‌خوان ۲ نمایید.

شرایط روشن کردن موتور

فرمان‌هاى روشن کردن را بر روى صفحه نشانگرها دنبال نمایید؛ این فرمان‌ها موقعیت‌هاى زیر را تشریح مى‌کنند:

براى روشن کردن، بر روى پدال ترمز یا کلاچ فشار آورده (فشار آوردن بر روى پدال باید تا پایان استارت زدن ادامه یابد) و سپس دکمه ۳ را فشار دهید. اگر خودرو در دنده باشد، فقط فشار دادن بر روى پدال کلاچ امکان استارت زدن را فراهم مى‌آورد.

ویژگى خودروهاى مجهز به جعبه دنده اتوماتیک

دسته دنده را در موقعیت P یا N قرار داده و پدال ترمز را فشار دهید.

تذکر

– اگر یکى از شرایط استارت برقرار نشده باشد، پیغام هاى  «ترمز + استارت» (BRAKE+START) بر روى نمایشگر صفحه نشانگرها نشان داده مى‌شود.

– در بعضى مواقع براى کمک به باز کردن قفل فرمان، لازم است هنگامى که بر روى دکمه استارت ۳ فشار مى‌آورید، فرمان را نیز بچرخانید؛ پیغام “فرمان آزاد” (STEERING NOT LOCKED) شما را از این موضوع آگاه می‌کند.

عملکرد تجهیزات جانبى

براى دسترسى به بعضى از تجهیزات خودرو (سیستم صوتى و …)، هنگامى که موتور خاموش است، کافى است که بر روى دکمه مربوطه ۳ فشار دهید بدون اینکه بر روى پدال‌ها فشار آورید.

بروز ایراد در عملکرد

در بعضى مواقع کارت کلید خودرو ممکن است، عمل نکند:

– خودرو در منطقه‌اى با تشعشات قوى الکترومغناطیسى قرار گرفته باشد.

– استفاده از وسایلى که با همان فرکانس کارت عمل مى‌کنند. (تلفن همراه، بازى‌هاى کامپیوترى و …)

– ضعیف شدن باترى کارت کلید خودرو، تمام شدن باترى و …

  • بر روى نمایشگر ۱ صفحه نشانگرها پیغام “عدم شناسائى کارت” (CARD NOT DETECTED) و سپس پیغام “کارت خود را وارد کنید” (PLEASE INSERT CARD) نمایش داده مى‌شود.
  • کارت کلید خودرو را تا انتها وارد کارت‌خوان ۲ نمائید.

 

خاموش کردن موتور

خاموش کردن موتور

شرایط خاموش کردن موتور

 

– خودرو را متوقف کرده.

– براى خودروهاى مجهز به جعبه دنده اتوماتیک، دسته دنده را در موقعیت P یا N قرار دهید.

– دکمه ۳ را فشار دهید.

زمانى که موتور را خاموش مى‌کنید، تجهیزات جانبى (سیستم صوتى، تهویه هوا و …) در حال استفاده حدود ۲۰ دقیقه به کار خود ادامه خواهند داد. با باز شدن درب راننده، تجهیزاتى که در حال کار هستند، متوقف خواهند شد.

کارت کلید خودرو

– در حالیکه کارت درون کارت‌خوان ۲ قرار دارد، فشردن دکمه استارت و ایست (start/stop) موتور باعث خاموش شدن موتور مى‌شود. در این حالت، در آوردن کارت از کارت‌خوان منجر به قفل شدن فرمان می‌شود. (از قفل شدن آن اطمینان حاصل نمایید)

– در صورتىکه کارت داخل کارت‌خوان نباشد با یک بار فشردن دکمه، پیغام‌هاى “تأیید براى خاموش شدن موتور”  (CONFIRM ENGINE STOP) و “دو بار روى دکمه STOP فشار دهید” (PRESS STOP TWICE) بر روى صفحه  نشانگرها ظاهر خواهند شد.

– براى تایید خاموش شدن موتور باید دو بار دیگر روى دکمه ۳ فشار دهید.

احتیاط

– هیچ‌گاه کارت کلید خودرو را هنگامى که کودک (و یا حیوانى) داخل آن است، رها نکنید؛ زیرا آنها مى‌توانند خودرو را روشن نموده و یا تجهیزات الکتریکى آن را از قبیل (شیشه بالابر و …) فعال نمایند و بدین ترتیب احتمال گیر کردن و مجروح شدن قسمت‌هایى از بدن آنها (گردن، بازو، دست و …) وجود خواهد داشت. احتمال جراحت جدى

– هیچ‌گاه قبل از توقف کامل خودرو، سوئیچ را نبندید؛ زیرا خاموش شدن موتور سبب توقف سیستم‌هاى کمکى نظیر ترمز، فرمان و … و همچنین تجهیزات ایمنى از قبیل کیسه‌هاى هوا، پیش‌کشنده و کمربندهای ایمنى خواهد شد.

توجهات ویژه

موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرند:

– پرهیز از حرکت طولانى درحالیکه چراغ هشدار دهنده کمبود بنزین روشن است.

– عدم استفاده از بنزین سرب‌دار.

– عدم استفاده از مکمل‌هاى روغن و بنزینى که مورد تائید سرویس فنى رنو نیستند.

و یا بروز ایراد در عملکرد مانند:

– جرقه زدن ناقص یا کیفیت پایین سوخت یا قطع شدن اتصال شمع که نتیجه آن خود را به شکل احتراق ناقص و ریپ زدن هنگام رانندگى نشان مى‌دهد.

– افت قدرت موتور که باعث ایجاد دماى بیش از حد در کاتالیست کانورتور و کاهش عملکرد آن مى‌شود و مى‌تواند منجر به خرابى آن و وارد آمدن صدمات حرارتى به خودرو شود.

اگر عیوب عملکردى مذکور را مشاهده نمودید، جهت انجام تعمیرات هر چه سریع‌تر به نمایندگى مجاز سایپا یدک مراجعه نمایید.

در صورت مراجعه مستمر خودرو به نمایندگى مجاز سایپا یدک در زمان‌هاى تعیین شده، خود را از مواجه شدن با چنین حوادثى مصون مى‌دارید.

مشکلات روشن کردن خودرو

به منظور جلوگیرى از وارد شدن خسارت به کاتالیست کانورتور، سعى نکنید قبل از بررسى علل بروز خرابى و رفع آنها، خودرو را روشن نمایید. (با استفاده از استارت زدن یا هل دادن و …)

سعى کنید به جاى روشن کردن موتور از نمایندگى مجاز سایپا یدک کمک بگیرید.

احتیاط

خودروى خود را در حال روشن بودن در مکان‌هایی که امکان تماس مواد و اجسام قابل اشتعال مانند علف و یا برگ با اگزوز داغ خودرو وجود دارد، نگذاشته و یا پارک نکنید.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک