رانندگی با سوخت CNG

ایران خودرو

رانندگی با سوخت CNG

رانندگی با سوخت CNG

۱- کلید تبدیل نوع سوخت

۲- دکمه باز کننده درب صندوق عقب

۳- دکمه چراغ اعلام خطر (فلاشر)

۴- گرم‌کن شیشه عقب

نکته مهم

با توجه به اینکه پمپ بنزین حتی در زمان کار کردن موتور بر روی CNG، روشن بوده و همچنین جهت خنک‌کاری انژکتورهای بنزین ضروری است همواره مقداری بنزین (حداقل ۵ لیتر) در باک باقی بماند.

روشن کردن موتور بر روی گاز به‌طور مستقیم

رانندگی با سوخت CNG

یادآوری می‌شود که روش فوق فقط در موارد خاص از قبیل عدم وجود بنزین در باک، قابل استفاده بوده و در این روش ابتدا سوئیچ را باز کرده و سپس کلید تبدیل سوخت را به مدت ۵ ثانیه فشار دهید تا نشانگر گاز (سبز رنگ) بر روی صفحه نمایش جلو داشبورد روشن شود و (در بعضی از مدل‌های کیت گاز، نمایشگر گاز بر روی کلید تبدیل به صورت دایم روشن می‌شود) سپس استارت بزنید. در صورتی که مشکل فنی در سیستم گاز نباشد، موتور بر روی حالت گاز روشن خواهد شد.

کلید تبدیل نوع سوخت

کلید تبدیل نوع سوخت، زیر دریچه هوا در سمت چپ فرمان قرار دارد و از آن برای تبدیل نوع سوخت مصرفی از حالت بنزین به گاز و بالعکس استفاده می‌شود. برای تبدیل نوع سوخت مصرفی می‌توان با فشار دادن کلید مربوطه، نوع سوخت مورد نظر را انتخاب کرد.

روشن کردن و رانندگی با استفاده از سوخت CNG*

تغییر نوع سوخت مصرفی با استفاده از کلید تبدیل که روی داشبورد قرار دارد، انجام می‌شود و انتخاب سوخت CNG در موقعیت‌های زیر امکان‌پذیر است:

الف) قبل از شروع حرکت (ابتدا خودرو روی بنزین روشن شده و سپس بر روی گاز سوئیچ می‌شود)

ب) در حین رانندگی

ج) روشن کردن خودرو بر روی گاز به‌طور مستقیم (فقط در شرایط اضطراری نظیر عدم وجود بنزین به کار گرفته شود. استفاده از این روش در شرایط عادی به دلیل آسیب دیدن قطعات گازسوز به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود)

روشن کردن موتور

موتور همواره در حالت بنزین روشن می‌شود؛ به همین منظور همیشه مقداری بنزین جهت روشن کردن خودرو درون باک لازم است. در این موتور چنانچه مشکلی در سیستم بنزین بوجود آمده باشد، هنگام روشن شدن پس از چند استارت اولیه به صورت اتوماتیک روی گاز روشن می‌شود.

اخطار

خودروی خود را در حال روشن بودن در مکان‌هایی که امکان تماس با مواد و اجسام قابل اشتعال مانند علف و یا برگ با اگزوز داغ خودرو وجود دارد، پارک نکنید.

مراحل سوخت‌گیری CNG*

سوخت‌گیری CNG

۱- قبل از مراجعه به جایگاه و تا زمان حضور در جایگاه سوخت‌گیری، از استعمال دخانیات و استفاده از تلفن همراه جدا خودداری نمایید.

۲- پس از مراجعه به جایگاه سوخت‌گیری، راننده خودرو را خاموش کرده و از توقف کامل خودرو اطمینان حاصل می‌نماید (ترمز دستی کشیده شود).

۳- اپراتور جایگاه پس از کنترل برچسب مجوز سوخت‌گیری خودرو، عملیات سوخت‌گیری را انجام می‌دهد.

۴- پس از هربار سوخت‌گیری از بسته بودن درپوش شیر پرکن گاز اطمینان حاصل شود (جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار و ایجاد اشکال در سیستم گاز ضروری است).

۵- حداکثر فشار مجاز سوخت‌گیری ۲۰۰ بار می‌باشد که میزان فشار داخل مخزن از گیج فشار داخل محفظه موتور قابل مشاهده می‌باشد.

هشدار

– حداکثر تعداد دفعات سوخت‌گیری مخزن، ۱۰۰۰ سیکل در سال می‌باشد. به‌طور تقریبی در هر روز بیش از ۳ دفعه، شارژ مخزن صورت نپذیرد.

– از سوخت‌گیری در جایگاه‌های سوخت CNG مربوط به اتوبوس‌ها و خودروهای سنگین، جدا خودداری نمایید، زیرا احتمال خرابی شیر سرمخزن و متعلقات آن با توجه به بالاتر بودن دبی خروجی جایگاه وجود دارد.

اخطار

هر سی و شش ماه یک بار نیز مخزن گاز و سایر تجهیزات مربوطه باید توسط مراکز بازرسی و بازسنجی مورد تأیید مؤسسه استاندارد مورد بازرسی قرار گیرد.

تعویض برچسب مجوز سوخت‌گیری خودرو* (۳)

برچسب مجوز سوخت‌گیری خودرو

– مدت اعتبار برچسب سوخت‌گیری از زمان صدور ۱۲ ماه می‌باشد و بدون مجوز سوخت‌گیری، اجازه سوخت‌گیری خودرو در جایگاه‌های سوخت داده نخواهد شد. لذا حداقل یک ماه قبل از اتمام مهلت اعتبار برچسب برای انجام بازرسی به مراکز مجاز بازرسی خودروهای دوگانه سوز مراجعه نمایید.

رانندگی با سوخت CNG

تبدیل از حالت بنزین به گاز

هنگامی که موتور با سوخت بنزین در حال کار می‌باشد با فشردن کلید تبدیل سوخت و رها کردن آن، نشانگر گاز بر روی صفحه نمایش جلو داشبورد شروع به چشمک زدن می‌کند که بیانگر این است که هنوز تبدیل سوخت بنزین به گاز صورت نگرفته است. پس از گذشت زمانی که مدت آن تابع دمای آب موتور در هنگام فشردن کلید تبدیل می‌باشد، نشانگر گاز از حالت چشمک‌زن خارج شده و به صورت دائم روشن می‌ماند که بیانگر این است که تبدیل به سوخت گاز صورت گرفته و موتور در حال استفاده از سوخت گاز می‌باشد.

تبدیل از حالت گاز به بنزین

با فشردن کلید تبدیل سوخت در صورت عدم وجود مشکل فنی در سیستم بنزینی کافی در تانک، نشانگر گاز روی صفحه نمایش جلو داشبورد خاموش می‌شود که بیانگر این است که تبدیل از حالت سوخت گاز به بنزین صورت گرفته است.

لازم به ذکر است در دو حالت ذیل، موتور به صورت خودکار (بدون نیاز به فشردن کلید تبدیل) از حالت گاز به بنزین می‌رود:

– در صورت به وجود آمدن مشکل فنی در سیستم گاز

– در صورتیکه در مخزن به اندازه کافی سوخت گاز وجود نداشته باشد.

نکته

– در صورتیکه هنگام فشردن کلید تبدیل، دور موتور بالاتر از ۴۰۰۰ دور در دقیقه باشد و خودرو در حالت شتاب‌گیری باشد، نشانگر گاز بر روی صفحه نمایش شروع به چشمک زدن کرده و تا خارج شدن از این محدوده، موتور در حالت گاز باقی می‌ماند و سپس به حالت بنزین می‌رود.

– در صورتیکه هنگام فشردن کلید تبدیل، دور موتور بالاتر از ۴۰۰۰ دور در دقیقه باشد و خودرو در حالت شتاب‌گیری باشد، نشانگر گاز بر روی صفحه نمایش شروع به چشمک زدن کرده و تا خارج شدن از این محدوده، موتور در حالت بنزین باقی می‌ماند و سپس به حالت گاز می‌رود. لازم به ذکر است در دو حالت فوق موتور به صورت خودکار (بدون نیاز به فشردن کلید تبدیل) از حالت بنزین به گاز می‌رود.

* در صورت نصب در خودروی شما

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک