۶ سهل‌انگاری که عمر خودرو را کاهش می‌دهد

6 سهل‌انگاری که عمر خودرو را کاهش می‌دهد 

۶ سهل‌انگاری که عمر خودرو را کاهش می‌دهد 

عمر خودرو یک دوره زمانی مشخص است و پس از آن اگر آن خودرو یک نمونه خاص و ماندگار و از کلاسیک‌های آینده نباشد باید به سوی اسقاط هدایت شود. رگلاژ در این مقاله به شما کاربران عزیز راه های دوری از کوتاه شدن عمر ماشین را ارائه می دهد.

اگرچه این عمر در ایران سال‌ها از استاندارد جهانی بیشتر است اما باز هم طی ۲۰ سال اخیر خودروهای فرسوده با روندی کند اما رو به جلو در حال اسقاط هستند و انواع صفرکیلومتر داخلی و خارجی جای آنها را می‌گیرند.

اما گاهی هم پیش می‌آید که یک خودرو با ۵ سال عمر آنچنان بد مورد استفاده قرار گرفته که گویی بیست و چند سال از عمر آن گذشته است و در مقابل یک خودرو با چند دهه عمر همچنان رنگی درخشنده و چراغ‌هایی با ظاهر شفاف دارد و داشبوردش صاف و مرتب است و به قول خودمانی موتورش مثل ساعت کار می‌کند. پس عمر خودرو با استفاده صحیح می‌تواند تا سال‌ها افزایش یابد. اکنون نیز که قیمت‌ها به شدت بالا رفته و امکان تعویض خودرو کاهش یافته با مراقبت بیشتر از خودرو و رعایت چند نکته ساده می‌توان تا سال‌های بیشتر بی‌دغدغه از آن استفاده کرد.

در نوشتار پیش رو ۶ سهل‌انگاری به ظاهر ساده اما اثربخش در کاهش عمر یک خودرو را به همراه یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

تنظیم نبودن باد تایرها

این مورد ساده می‌تواند به مرور هزینه‌های زیادی روی دست شما بگذارد. کم بودن باد تایر سبب افزایش معنادار مصرف سوخت می‌شود و زیاد بودن آن می‌تواند سیستم فرمان و جلوبندی خودرو را در گذر زمان با آسیب‌های پرهزینه مواجه کند. 

ترمز دیرهنگام

وقتی چندان روی رانندگی تمرکز ندارید و درست چند لحظه پیش از مانع ترمز را با قدرت می‌فشارید علاوه بر کاستن از عمر لنت ترمز به عنوان یک قطعه مصرفی موجب سایش لاستیک‌ها و آسیب رساندن به مجموعه ترمز می‌شوید. تمرکز بر مسیر پیش رو و محاسبات ذهنی برای استفاده از ترمز همچنین رعایت سرعت مجاز می‌تواند مانع از تکرار این اتفاق و افزایش عمر سیستم ترمز، جلوبندی، تعلیق و تایرهای خودرو شود.

ترمز دیرهنگام
ترمز دیرهنگام

فشردن بیش از اندازه پدال گاز

گاز دادن زیاد علاوه بر افزایش مصرف سوخت، عمر موتور خودرو شما را به شدت کاهش می‌دهد. همچنین تیک آف با خودرو می‌تواند خیلی از زودتر از آنچه فکرش را بکنید موتور ماشین عزیزتان را مرخص کند. وقتی زیاد گاز می‌دهید همه اجزای موتور مجبورند با چند برابر سرعت و قدرت کار کنند و همین موضوع در درازمدت می‌تواند عمر موتور خودرو شما را نصف کند. پس بکوشید با آرامش بیشتری رانندگی کنید و از گاز دادن بیهوده و درجا بپرهیزید.

اثر نور خورشید و نزولات جوی

می‌دانیم که نمی‌‌توان از نور خورشید و نزولات جوی فرار کرد اما روی صحبت ما با کسانی است که خودرویشان را برای طولانی مدت زیر نور بی رحم خورشید و یا برف و باران رها می‌کنند. این را هم می‌دانیم که جای پارک متاع نایابی در شهرهای شلوغ محسوب می‌شود اما گاهی با چند دقیقه خروج زودتر از منزل می‌توانید وقت بیشتری برای یافتن جای پارک مناسب بیابید و خودرو را در سایه‌سار درختان بدون میوه و شیره، سایبان‌ها و خلاصه در سایه یا محیطی امن‌تر پارک کنید.

گاهی حتی پرداخت بهای پارکینگ‌های عمومی مسقف نیز ارزش‌اش را دارد. پدیده‌های طبیعی می‌توانند رنگ خودرو، شفافیت حباب چراغ‌ها، رویه داشبورد و خلاصه کیفیت ظاهری آن را نابود کنند. بماند که روی عمر بسیاری از قطعات فنی آن هم اثرگذار هستند.

اثر نور خورشید و نزولات جوی
اثر نور خورشید و نزولات جوی

کثیف نگه داشتن خودرو

اگر خودرویتان را دست کم ماهانه برای یکبار هم که شده به کارواش ببرید عمر آن را تا حد قابل توجهی افزایش داده‌اید. بالا بردن عمر رنگ و جلای آن، کارکرد بهتر سیستم تعلیق و جلوبندی را می‌توان از مزایای اصلی تمیز نگه داشتن بدنه، گلگیرها و زیربندی خودرو دانست.

عدم توجه به عمر روغن خودرو

همیشه سعی کنید روغن موتور خودرو را بسته به میزان استفاده و زمانی که از آخرین تعویض روغن می‌گذرد، تعویض کنید. همچنین استفاده از روغن‌های فله و متفرقه را کاملا از برنامه خود بزدائید! استفاده از روغن‌موتورهای با کیفیت ایرانی و خارجی متناسب با نیاز خودرو و دمای هوای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید در فواصل منظم می‌تواند خودرو زیر پایتان را تا سال‌های سال در رکابتان نگه دارد.

 

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک