دفترچه راهنما سمند-کپسول اطفاء حریق سورن

دفترچه راهنما سمند-کپسول اطفاء حریق سورن

کپسول اطفاء حریق سورن

کپسول اطفاء حریق

کپسول استاندارد اطفاء حریق سورن*

ضروری است استفاده کنندگان محترم قبل از استفاده، نحوه کاربرد آن را فرا گیرند.

مشخصه‌های محصول

۱- این نوع کپسول از نوع پودر شیمیایی خشک با کارتریج (کپسول) ۱۶ گرمی گاز co2 تحت فشار می‌باشد و در هنگام عملکرد پس از کشیدن ضامن، گاز داخل کارتریج با پودر خشک مخلوط شده و مواد خاموش کننده تحت فشار، آماده خروج می‌باشند.

۲- تطابق دمای نگهداری و کارکرد با شرایط آب و هوایی ایران (۹۰+ تا ۳۰- درجه سانتیگراد)

۳- این نوع کپسول با توجه به استفاده از کارتریج تا ۵ سال نیاز به بازدید و بازرسی ندارد و در صورت استفاده از کپسول امکان شارژ مجدد آن به راحتی امکان‌پذیر می‌باشد.

۴- عدم کلوخه شدن پودر در صورت ارتعاشات ناشی از خودرو و تحمل شرایط حرارتی و ضربه از مزایای این کپسول می‌باشد.

نحوه کاربرد

روش فعال کردن کپسول به شرح ذیل بر روی بدنه کپسول به زبان فارسی درج شده است. که حتما با دقت مطالعه فرمایید.

  • ضامن را بکشید.
  • ضامن درپوش فوقانی را به سمت بالا بکشید.
  • افشانک را به سمت بن آتش (کانون آتش) نشانه گرفته و دستگیره را برای تخلیۀ پودر به سمت پایین فشار دهید.

توجه

در صورت بروز آتش در محفظۀ موتور، از باز کردن کامل درب موتور و تسریع در رسیدن هوا خودداری کنید. پس از کشیدن ضامن و فعال کردن کپسول، درب موتور را تا ارتفاع حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر با احتیاط و دقت باز کنید و همزمان، با خونسردی مواد کپسول را حدود ۱ الی ۲ ثانیه از این محل به سمت مرکز آتش تخلیه کنید. سپس درب موتور را بالا برده و به سمت کانون آتش، کپسول را تخلیه کنید؛ توجه داشته باشید که این کپسول یک کیلویی و زمان تخلیه آن ۷ الی ۱۰ ثانیه می‌باشد؛ لذا دقت در انجام عملیات اطفاء حریق بسیار ضروری است.

هشدار

مهارت و خونسردی در هنگام استفاده از کپسول اطفاء حریق شرط اساسی در مهار آتش می‌باشد و شرکت خودروساز در قبال عدم استفاده صحیح کاربر و یا عدم اطفاء حریق تعهدی ندارد.

نکات بسیار مهم

۱- هرگز شیر تخلیه کپسول را باز نفرمایید، این کار موجب از بین رفتن کیفیت مواد داخل کپسول و کاهش قدرت خاموش کنندگی آن می‌گردد.

۲- به هنگام آتش‌سوزی و یا شرایط اضطراری، در صورت قفل شدن درب‌ها و شیشه‌ها و عدم امکان باز نمودن آنها، کپسول را از زیر صندلی بغل راننده برداشته و با زدن ضربه به وسیله قسمت انتهایی کپسول به شیشه‌ها و شکستن آن از خودرو خارج شوید.

۳- اگر چه مواد داخل کپسول سمی نمی‌باشد، ولی هرگز کپسول را به طرف صورت و چشم افراد تخلیه نکنید.

۴- هنگام نصب در داخل خودرو دقت فرمایید که کپسول در محل خود به خوبی قرار گرفته باشد و کمربند پلاستیکی نگهدارنده آن کاملاً در محل خود قفل شده باشد. شایان ذکر است که در غیر اینصورت در موارد ضربه و یا تصادف امکان حرکت و جدا شدن از محل خود وجود دارد.

۵- در هنگام آتش‌سوزی کاملاً خونسرد باشید و با دقت عملیات اطفاء حریق را انجام دهید.

۶- شایان ذکر است کپسول یک کیلویی فوق جهت کنترل یا مهار آتش و جلوگیری از پیشرفت حریق در بدو شروع آن طراحی شده است لذا در مواردی که آتش‌سوزی در سطح گسترده یا وسیع حادث شود باید به کمک نیروهای امدادی جهت اطفاء حریق اقدام نمود و کپسول یاد شده در خصوص این موارد فاقد کارایی لازم می‌باشد.

* در صورت نصب در خودروی شما

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک