توقف دوبله در خیابان چه خطراتی دارد؟

خطرات توقف دوبله در خیابان

توقف دوبله در خیابان چه خطراتی دارد؟

پارک دوبله از وقتی اختراع شد که تعداد ماشین‌ها از تعداد محل‌های مناسب برای پارک در معابر شهری سبقت گرفت و یک نفر ماشین‌اش را کنار ماشین دیگری پارک کرد و رفت.

با رگلاژ همراه باشید تا با خطراک پارک دوبل نیز آشنا شوید.

او رفت و پشت سرش همه کسانی که دقایق زیادی به دنبال جای پارک بودند و زمان توقف زیادی نداشتند، پارک کردند. این شد که شهروندان یاد گرفتند می‌شود با توقف دوبله درست جلو همان محلی که کار دارند پارک کنند و سریع به کارشان برسند. بعدترها که موبایل آمد و امکان دسترسی به انسان‌ها در لحظه آسان‌تر شد، آنهایی که وجدان را بیشتر مدنظر داشتند روی یک برگ کاغذ شماره تلفن همراه خود را ثبت کردند و پشت شیشه گذاشتند تا اگر مالک خودرویی که دوبله کنارش پارک کرده‌اند زودتر سر رسید بتواند با آنها تماس بگیرد و وقت‌اش تلف نشود.

با شلوغ‌تر شدن شهرها و رواج فرهنگ چندخودرویی در کشور پلیس راهنمایی و رانندگی هم تصمیم به مقابله با پارک کردن به صورت دوبله گرفت و در ابتدا جریمه الصاقی را مدنظر قرار داد. اما با گذشت زمان باز هم عده‌ای مبتکر جریمه‌های قبلی را حین پارک دوبل زیر برف پاک‌کن می‌گذاشتند و به این ترتیب در موارد بسیاری پلیس زحمتکشی را که باید ده‌ها و حتی صدها خودرو دوبله را جریمه می‌کرد و فرصت بررسی نداشت، فریب می‌دادند.

همین هم شد که پلیس این بار با نصب یک دوربین پلاک خوان بالای خودرو راهنمایی و رانندگی وارد کارزار شد و نمره همه خودروهایی که دوبله توقف کرده بودند از دم برداشت. طرحی که تا اینجای کار ادامه داشته. هر چند برخی پلاکشان را گل مالی می‌کنند و راهی برای فرار از جریمه یافته‌اند.

دوبله پارک نکنیم! 
دوبله پارک نکنیم! 

رفتار ترافیکی بسیار خطرناک

می‌دانیم که تا چند چهارراه بالاتر از محل‌های پرتردد شهرها حتی کوچه‌های فرعی هم پر از ماشین هستند و جای پارک متاع نایابی است. اما این دلیل نمی‌شود که ما هم چشم‌مان را روی اخلاق و فرهنگ ترافیکی شهر و کشورمان ببندیم و با پارک دوبله برای دیگران مزاحمت ایجاد کنیم.

پارک دوبله موجب می‌شود خیلی ساده حتی با وجود یک دستگاه خودرو، سمت راست‌ترین لِین حرکتی مسیر مسدود شود و خودروهایی که در این خط در حال تردد هستند به ناچار به سمت چپ تغییر مسیر بدهند. همین تغییر مسیر دادن‌ها هم موجب تشدید ترافیک می‌شود و هم سبب بروز تصادف با خودروهایی که در حال عبور از خط وسط مسیر هستند.

از سوی دیگر تصور کنید خودرویی سرعت نسبتا بالایی داشته باشد و دیرتر از موعد متوجه خودرو پارک شده به‌صورت دوبل شود. در چنین حالتی چه خواهد شد؟ بی‌تردید عدم توان راننده آن خودرو در کنترل وسیله نقلیه تحت فرمان‌اش می‌تواند باعث شود با خودرو دوبله پارک شده یا سایر خودروهای پارک شده کنار خیابان تصادف کند و اگر سرعت‌اش کمی بالا باشد این تصادف مممکن است موجب برخورد خودروها به عابران پیاده از همه جا بی‌خبری شود که از پیاده‌رو می‌گذرند یا کنار خیابان در انتظار تاکسی ایستاده‌اند. یک زن یا مرد مسن، زنی باردار یا کودکی در یک کالسکه؛ کسی چه می‌داند. 

پس پارک به صورت دوبله تنها به یک مزاحمت ساده برای یک یا دو راننده دیگر ختم نمی‌شود، ممکن است فاجعه‌آفرین باشد. تا جایی که می‌توانیم دوبله پارک نکنیم و جان و مال دیگران را به خطر نیندازیم.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک