چه خودروهایی در معاینه فنی بیشتر رد می‌شوند؟

معاینه فنی

مردودی‌های معاینه فنی 

معاونت حمل‌ونقل شهرداری تهران می‌گوید خودروهایی نو و کم‌کارکرد مردود در معاینه فنی معمولا تعداد ستاره‌های کیفی کمتری از سازمان استاندارد دریافت کرده‌اند.

جالب است بدانید ۵۵ درصد از خودروهایی که با عمر کمتر از ۴ سال به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده‌اند در این تست مردود شده‌اند. یعنی بیش از نیمی از خودروهای تقریبا نو در ایران نمی‌توانند آزمون معاینه فنی را با موفقیت پشت سر بگذارند و یا آلاینده هوا هستند یا دچار مشکلات خطرسازی چون نقص در ترمز، ایراد در سیستم تعلیق و جلوبندی شده‌اند.

به‌طور متوسط ۴٫۶ خودرو از هر ۱۰۰ دستگاه ماشین تولیدی در ایران به علت مشکل فنی در سه‌ماهه اول تاریخ تولیدشان به تعمیرگاه مراجعه می‌کنند. این آمار در استاندارد جهانی ۱٫۵ خودروست. یعنی ماشین‌های ایرانی سه برابر بیش از استاندارد جهانی در ماه‌های نخست تولدشان خراب می‌شوند.

خودروهایی که هم‌اکنون یا در زمان تولید ستاره‌های کیفی کمتری دریافت کرده‌اند معمولا عمده خودروهای مشکل دار از نظر فنی در آمار بالا هستند. خودروهایی چون پراید، تیبا، پژو آردی، وانت نیسان، وانت پیکان و حتی سمند، پارس، ۴۰۵ و رانا. بالطبع نام ماشین‌های سایپا و خودروهای ایران خودرو به علت تیراژ بالای تولید در این لیست بیشتر از سایر خودروهاست.

معاینه فنی

نام تویوتا هم در میان مردودی‌ها دیده می‌شود

ستاد مرکزی معاینه فنی تهران اعلام کرده ۲۸ درصد از خودرو‌های وانت نیسان زامیاد و ۶٫۲۵ درصد از خودرو‌های وانت پیکان مراجعه‌کننده به مراکز مجاز معاینه فنی نتوانسته‌اند از تست آلایندگی سربلند بیرون بیایند. سهم پراید نیز از این آمار مردودی ۱۵ درصد است. خودروهایی که در آلودگی هوای تهران سهم بیشتری دارند و برای دستیابی به شهر سبز باید آنها را با وسواس بیشتری مورد مطالعه قرار داد.

در رتبه‌های بعدی نیز می‌توان از خودروهایی چون آردی، سمند، رانا و روآ نام برد. البته در میان مردودی‌های تست آلایندگی نام ام‌وی‌ام ۵۳۰ و حتی تعدادی از محصولات تویوتا هم به چشم می‌خورد. هرچند نحوه نگهداری از خودرو بر این آمار اثرگذار است و نباید همه کاسه و کوزه‌ها را سر خودروسازان داخلی و حتی خارجی شکست.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که در میان خودروهای داخلی سربلندترین محصول در معاینه فنی تندر ۹۰ است و در میان خودروهای پرتعداد وارداتی بهترین آمار را دوقلوهای کره‌ای یعنی خودروهای ساخت کیا و هیوندای دارند. البته سوزوکی، مزدا و لیفان نیز آمار خوبی از خود بر جای گذاشته‌اند.

کارشناسان معتقدند کاهش و توقف تولید خودروهای با یک و دو ستاره کیفیت می‌تواند تا حد زیادی آمار مردودی‌ها را دست کم در تست آلایندگی کاهش بدهد. اما یک مشکل دیگر عدم مراجعه مالکان خودروها به مراکز معاینه فنی است. آمار ناراحت کننده می‌گوید تا سال گذشته ۶ میلیون خودرو واجد شرایط در کشور تردد داشته و تنها ۸۰ هزار دستگاه از این خودروها به مراکز معاینه فنی در سراسر کشور مراجعه کرده‌اند. به همین دلیل آمار ممکن است کمی متناقض باشد.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک